W Rzymie o dialogu katolicko-islamskim
22 listopada 2012 | 10:17 | kg (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
W Rzymie zakończyło się VIII sympozjum z udziałem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i Islamskiej Organizacji ds. Kultury i Kontaktów z Iranem.
Spotkanie, trwające od 19 do 21 listopada, przebiegało pod hasłem „Współpraca katolicko-muzułmańska w propagowaniu sprawiedliwości we współczesnym świecie”. Obradom współprzewodniczyli szefowie obu instytucji: kard. Jean-Louis Tauran i dr Mohammad Bagher Korramshad.
Komunikat ogłoszony 21 bm. po sympozjum stwierdza, że omawiano koncepcję sprawiedliwości, sprawiedliwość w odniesieniu do osoby ludzkiej, różnych części składowych społeczeństwa i dla całej rodziny ludzkiej. Każdy z tych podpunktów przedstawiono w perspektywie katolickiej i islamu szyickiego.
Z komunikatu wynika ponadto, iż konferencja przebiegała w braterskiej atmosferze, a prace toczyły się na podstawie przedstawionych referatów i dyskusji. Obie strony miały świadomość i wykazały troskę o obecne wyzwania, łącznie z kryzysem gospodarczym, problemami środowiska naturalnego, osłabieniem rodziny jako podstawowej instytucji społeczeństwa oraz zagrożeniem pokoju światowego.
Uczestnicy spotkania, zdając sobie sprawę zarówno z podobieństw, jak i z różnic między nimi, znaleźli wspólny grunt i podzielane razem wartości w takich sprawach jak: wiara w Jednego Boga Stwórcę wszystkiego, który daje każdej osobie holistyczne rozumienie sprawiedliwości w różnych, powiązanych ze sobą okolicznościach – osobistych, komunikacyjnych, społecznych, politycznych, gospodarczych, kulturowych i prawnych; sprawiedliwość jako wartość oparta na godności ludzkiej wymaga prawidłowego używania rozumu i oświecenia Bożego, a jednym z niezbędnych warunków sprawiedliwości w naszych społeczeństwach jest uznanie i poszanowania wolności sumienia; dynamiczna istota koncepcji sprawiedliwości winna być przystosowana do podjęcia nowych wyzwań współczesnego świata; przywódcy i instytucje religijne oraz każda osoba wierząca ponoszą odpowiedzialność za ujawnianie niesprawiedliwości we wszystkich jej odmianach oraz za popieranie sprawiedliwości na całym świecie.
„Wierzymy, że nasze religie mają zasoby, które mogą być natchnieniem dla ludzi w ich działaniach zmierzających do tego, aby sprawiedliwość i pokój stały się rzeczywistością” – podkreśla wspólny komunikat. Zapewniono, że przez wzgląd na szerzenie sprawiedliwości w świecie dzisiejszym muzułmanie i chrześcijanie będą nadal pogłębiać wzajemne zrozumienie między nimi przez dalszy dialog i współpracę. Obradujący podkreślili też potrzebę zaniesienia owoców tego spotkania zapoznania z nim członków obu wspólnot wyznaniowych i społeczeństw, aby mogły one przynieść rzeczywiste skutki w świecie.
Na zakończenie wspólny dokument wyraża radość z przyjęcia uczestników rozmów przez Benedykta XVI, który m.in. zachęcił ich do „dalszego kroczenia drogą prawdziwego i owocnego dialogu”. Postanowiono, że następna taka konferencja odbędzie się za dwa lata w Teheranie i zostanie poprzedzona spotkaniem przygotowawczym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.