W Rzymie trwają Międzynarodowe Dni Wydawnictw Katolickich
27 czerwca 2019 | 15:29 | kg (KAI/Vaitcan News) | Rzym Ⓒ Ⓟ
27 czerwca otwarto w Rzymie Międzynarodowe Dni Wydawnictw Katolickich, które potrwają do 29 bm. Uczestniczy w nich ponad 60 firm z całego świata, które proponują m.in. refleksję nad wyzwaniami stawianymi wierze w środowisku cyfrowym. W rozmowie z portalem Vatican News prefekt Dykasterii ds. Komunikacji Paolo Ruffini wyraził nadzieję, że impreza ta jest „początkiem nowej wspólnej drogi”.
Nie zaprzeczył on, że żyjemy obecnie w czasach kryzysu, i to w wielu dziedzinach: ekologicznej, humanitarnej i innych. I w tym kontekście „dostrzegamy dziś być może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, jak bardzo potrzebujemy przywrócenia poczucia jedności w różnorodności mediów”. Z drugiej strony zauważył, że „kryzysy są znakiem tego, że nie jesteśmy zamknięci i znieruchomiali”.
Z kolei przewodniczący Federacji Mediów Katolickich Francji Jean-Marie Montel oświadczył, że „wydawcy katoliccy chcą być pomostem między Kościołem a światem”. Podkreślił ich bardzo ważną rolę w proponowaniu przekonań czy wartości, które przekazują a które wypływają z Pisma Świętego, zwłaszcza z Ewangelii, „kierując nas do publiczności, której powinniśmy słuchać”. Zdaniem rozmówcy portalu „bycie wydawcami katolickim oznacza, że nie jesteśmy tylko dla katolików, ale że zwracamy się do świata, gdyż katolickość zakłada powszechność”. A zatem jest to oferta dla wszystkich, dla świata, „znajdując autorów, proroków, dowartościowując ich, aby wzrastali, upowszechniając ich szeroko za pomocą wszelkich środków, książek, czasopism, także tych wydawanych cyfrowo” – zaznaczył Montel. Podkreślił na zakończenie, że cyfryzacja „nie jest naszym wrogiem, ale umożliwia dotarcie w bardzo krótkim czasie do ogromnej liczby osób.
Swoim doświadczeniami w zakresie edytorstwa katolickiego podzielił się również Ipeleng Thlankana – redaktor naczelny pisma „Reality Magazine” z Republiki Południowej Afryki. Przyznał, że w skali od 5 do 10 działalność wydawnicza w jego kraju zasługuje bna szóstkę, zwłaszcza prasa pisana. Jednocześnie zaznaczył, że media cyfrowe są bardzo rozpowszechnione wśród starszej młodzieży, która też czyta, ale woli środki przekazu cyfrowe. „Ostatecznym celem wydawcy katolickiego jest nauczanie, wpływanie i oczywiście szerzenie Ewangelii i wiary katolickiej, przekazując ją jak najlepiej” – oświadczył wysłannik z RPA.
Program Dni przewiduje m.in. codzienne konferencje prasowe, a w sobotę 29 bm. na zakończenie spotkania jego uczestnicy wezmą udział we Mszy św. sprawowanej przez papieża w bazylice św. Piotra w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła – głównych patronów Kościoła katolickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.