W Sandomierzu uczcili św. Tomasza z Akwinu
30 stycznia 2022 | 09:00 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
Konferencja naukowa z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego złożyły się na uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu, która odbyła się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Tradycja uroczystości i spotkań naukowych w sandomierskim seminarium z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu, pielęgnowana jest od wielu lat.
Podczas konferencji bp Nitkiewicz podkreślił, że św. Tomasz z Akwinu był na wskroś nowoczesny, jeśli chodzi o swoje myślenie, duchowość, styl życia oraz metodę naukową. – Nie ograniczał się do roli strażnika tradycji i nie polegał wyłącznie na sobie, bo to zawsze kończy się gettyzacją, ale pozwalał prowadzić się Duchowi Świętemu i współpracował z Łaską Bożą. Dlatego warto iść podobną drogą we współczesnym świecie – podkreślał duchowny.
Ks. dr hab. Adam Kubiś – prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w referacie pt.: „Patmos – wyspa Apokalipsy” skupił się na kilku aspektach związanych z grecką wyspą. Zwrócił między innymi uwagę na to, że Patmos była uznawana za wyspę świętą, tzw. „Drugą Jerozolimę”, dawniej w wyłącznym zasięgu mnichów, po której chodził Bóg. Był na niej także św. Jan i być może tam powstała Apokalipsa.
Prelegent podkreślał również jej kontekst geograficzny, topograficzny, klimatyczny, geologiczny i historyczny. Wraz z uczestnikami szukał odpowiedzi na pytanie: Co św. Jan robił na wyspie? Czy była to kara, deportacja na wyspę, czy też wolność, którą ograniczała wyspa?
Konferencję poprzedziła Eucharystia, której przewodniczył biskup pomocniczy senior Edward Frankowski w kościele seminaryjnym pw. Świętego Michała Archanioła. Homilię do zebranych wygłosił ks. dr hab. Adam Kubiś.
Tradycja uroczystości i spotkań naukowych w sandomierskim seminarium z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu, pielęgnowana jest od wielu lat.
Św. Tomasz z Akwinu żył w latach 1225 – 1274 i stworzył zwarty system nauki filozoficznej i teologii katolickiej, zwany tomizmem. Wywarł on głęboki wpływ na ukierunkowanie zachodniej myśli chrześcijańskiej. Spuścizna literacka świętego jest bardzo bogata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.