W Sejmie trwa konferencja „Papież wolności”
02 czerwca 2009 | 12:45 | im, tk /maz Ⓒ Ⓟ
Z udziałem marszałka Komorowskiego i abp. Nycza w Sejmie trwa konferencja „Papież wolności” z okazji 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i 20. odzyskania wolności i 10. rocznicy wizyty papieża w Sejmie. W spotkaniu biorą udział wybitni historycy i socjologowie z kraju i zagranicy.
Rozpoczynając spotkanie abp Nycz podkreślił, że Jan Paweł II był inspiratorem wolnościowych przemian w Polsce i Europie. Wyraził też ubolewanie, że próbuje się dziś redukować wkład Polaków w obalenie komunizmu w Europie wskazując głównie na upadek muru berlińskiego w listopadzie 1989 r.
Metropolita warszawski podkreślił też, że genezy wolnościowych przemian w Polsce w 1989 r. upatrywać należy w pierwszej wizycie Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. Wyraził żal, że nie potrafimy wyraźnie przypomnieć o tym fakcie sobie i innym.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że obchodzone w tych dniach rocznice, w tym także 5. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, skłaniają do wdzięczności za to wszystko, co w minionych latach dokonało się w naszym kraju. Zachęcił Polaków do przeżywania tych rocznic w duchu wdzięczności dla Jana Pawła II.
Komorowski przypomniał, że w świetle ostatnich badań ponad 80 proc. Polaków uważa, że nauczanie Papieża zmieniło coś w ich życiu, zaś 78 proc. Ma świadomość, że pielgrzymka z 1979 r. Przyczyniła się do powstania „Solidarności”.
Podczas konferencji socjologowie przedstawiają m.in. wyniki badań opinii publicznej przeprowadzone przez warszawskie Centrum Myśli im. Jana Pawła II. Wynika z nich, że ok. 80 proc. uważa, że papież Wojtyła odegrał kluczowa rolę jeśli chodzi o powstanie „Solidarności” i upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Pierwsza część konferencji „Papież wolności” odbywa się w Sali Kolumnowej Sejmu, a część popołudniowa – w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
W konferencji biorą udział m.in. socjologowie z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Krzysztof Koseła, dr Tomasz Żukowski i dr Mikołaj Jasiński, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska z PAN i dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej dr hab. Mirosława Grabowska oraz o. Jacek Salij.
O przełomowym znaczeniu I pielgrzymki Ojca Świętego i jej znaczenie w dziejach naszego kraju mówić będą prof. Wojciech Roszkowski (Polska Akademia Nauk) i prof. Andrzej Nowak (Uniwersytet Jagielloński).
Wykłady wygłoszą także wybitni eksperci z zagranicy: prof. José Casanova z Georgetown University w Waszyngtonie, który mówić będzie na temat „Religia a dynamika wolności. Polska, Europa, świat” oraz prof. Giovanni Barberini z Uniwersytetu w Perugii. Wygłosi on wykład pt. „Zakresu zmian wywołanych przez I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w perspektywie uniwersalnej”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.