W Singapurze dobiegły końca obchody dwóchsetlecia ewangelizacji kraju
11 grudnia 2021 | 12:51 | kg (KAI/AsiaNews) | Singapur Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Msza św. 11 grudnia zakończyła oficjalne obchody 200-lecia ewangelizacji Singapuru, która rozpoczęła się już w dwa lata po odkryciu tych ziem przez Brytyjczyków. Jubileusz rozpoczął się 13 grudnia ub.r. i obecnie dobiega końca. Za podstawę obchodów przyjęto dzień 11 grudnia 1821, gdy na najdalej na południe wysuniętym punkcie Półwyspu Malajskiego wylądował Francuz św. Wawrzyniec Imbert z Paryskich Misji Zagranicznych (MEP), który później został wikariuszem apostolskim w Korei i zginął tam śmiercią męczeńską w 1839 r.
Jego zadaniem było znalezienie rozproszonej społeczności katolickiej, składającej się wówczas z 12-13 osób, a podstawą do tych poszukiwań były jego własne oceny, które 15 grudnia 1821 przesłał ówczesnemu wikariuszowi apostolskiemu Syjamu [dzis. Tajlandia] bp. Esprit-Marie-Joseph Florensowi. Tak rozpoczęła się ewangelizacja dzisiejszego Singapuru, która od tamtego czasu przeżywała wzloty i upadki, ostatecznie jednak wniosła swój wkład w powstanie dzisiejszej tożsamości Singapuru.
Władze kościelne podkreślają, że obchody rocznicowe mają być nie punktem końcowym pewnego okresu, ale przypomnieniem i bodźcem do rozpoczęcia nowego czasu zaangażowania, wzrostu i dzielenia się z innymi zgodnie z hasłem tej rocznicy: “Zapal się i zajaśniej wiarą” (Ignite and Shine with Faith). Zawiera ono w sobie dwa zasadnicze punkty przyszłego wydarzenia: umocnienie i ożywienie wspólnoty katolickiej oraz wspieranie wartości wiary zapałem misyjnym.
Obchodom towarzyszył szczegółowy kalendarz – Catholic 200 SG, którego pierwszym punktem była Msza otwarcia, sprawowana 13 grudnia ub.r. pod przewodnictwem miejscowego arcybiskupa Williama Goha. Przedstawiono wówczas stronę wydarzenia i jego logo oraz dokumentację nt. społecznej roli Kościoła w tym państwie-mieście, jedynym w swoim rodzaju i wyjątkowym. Singapur proponuje bowiem liczne możliwości współżycia różnych religii i kultur, przy tym w warunkach silnej kontroli i planowania ze strony władz, aby unikać napięć i konfliktów.
Szczytowym punktem zamknięcia jubileuszu 200-lecia Kościoła katolickiego w Singapurze będzie jutrzejsza Msza, w której będzie można uczestniczyć zarówno osobiście, jak i przez internet. Program uroczystości przewiduje ponadto Catholic 200 SG Festival, czyli osiem dni spotkań, wędrówek z przewodnikami, wystaw, konferencji i innych wydarzeń, mających na celu przypomnienie mieszkańcom dziejów, tradycji i społeczno-kulturalnego zaangażowania Kościoła, który w wielkim stopniu przyczynił się do integracji tego niezwykłego tworu państwowego, jednego z najbardziej kosmopolitycznych miejsc Azji.
Tutejsza wspólnota katolicka liczy obecnie około 360 tys. osób. Choć niewielka liczbowo, to jednak odgrywa istotną rolę w miejscowym społeczeństwie, w większości buddyjsko-taoistycznym, ze znaczącymi mniejszościami muzułmańską i hinduistyczną. Wśród katolików zdecydowanie przeważają Chińczycy – 76 proc. ogółu, Malajowie – 15 i wychodźcy z Indii – 7,4 proc. Łącznie zaś chrześcijanie różnych wyznań i narodowości stanowią mniej więcej 15 proc. wśród 5,7-milionowej ludności Singapuru; są wśród nich także osoby pochodzenia zachodniego i duża liczba imigrantów z różnych krajów azjatyckich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.