W Sulejówku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich
29 kwietnia 2024 | 19:16 | kgrz, Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W dniach 21-26 kwietnia w Sulejówku pod Warszawą odbyła się Międzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i Bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP. Tematem spotkania było Niepokalane Poczęcie w XXI wieku.
Celem konferencji było poszukiwanie nowych, skutecznych sposobów na głoszenie misterium Niepokalanego Poczęcia NMP, które jest charyzmatem Zgromadzenia Księży Marianów, a także analiza dotychczas podejmowanych działań mających na celu wspieranie działań misyjnych.
Uczestnicy konferencji wzięli udział w całodniowym sympozjum na UKSW na temat 25-lecia misji marianów w Kamerunie.
Podczas konferencji prowadzonej przez oblata ks. prof. Jarosława Różańskiego, zaproszeni prelegenci przedstawili swoje referaty dotyczące historii początków misji mariańskich w Kamerunie. Omówione zostały kluczowe wydarzenia, postacie, wpływ misji na społeczność i kulturę regionu, a także znaczenie nauczania teologicznego dla Kościoła powszechnego, które pochodzi z Afryki.
Wśród zaproszonych gości znalazł się ks. bp Jan Ozga, który od 36 lat pełni posługę misyjną w Kamerunie. Od 1997 r. jako biskup diecezji Doumé-Abong’ Mbang. Ponadto dr Jean Paul Messina z Katolickiego Uniwersytetu Środkowej Afryki, ks. dr Yves Oumarou MIC, rektor Sanktuarium w Atoku w Kamerunie.
Temat spotkania „Niepokalane Poczęcie w XXI wieku” był poruszany w tracie wielu paneli. Jeden z nich, „Niepokalane Poczęcie w erze cyfrowej” był prowadzony przez ks. Chrisa Alara MIC, prowincjała prowincji amerykańskiej Zgromadzenia.
Kolejny panel oraz sesja pytań i odpowiedzi o Niepokalanym Poczęciu, prowadzone były przez ks. Pawła Naumowicza MIC, kustosza Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego – założyciela marianów.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość odwiedzenia Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. Były to miejsca w których przebywał założyciel zakonu.
Była to pierwsza taka konferencja od czasu pandemii. Jak podkreślają uczestnicy poza zagadnieniami naukowymi czy dotyczącymi charyzmatu Zgromadzenia, ogromną wartością była też możliwość braterskiego spotkania.
Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich jest wspólnotą osób świeckich, które z miłości do Boga i Matki Boskiej, razem z marianami, głoszą Dobrą Nowinę całemu światu. Członkowie Stowarzyszenia wspierają nie tylko ubogich powierzonych duszpasterskiej trosce Zgromadzenia Księży Marianów, ale także poprzez modlitwę wstawiają się za duszami w czyśćcu cierpiącymi.
Stowarzyszenie działa w 10 krajach na świecie, w tym w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.