W tej miejscowości urodził się kard. Wyszyński. Dziś uczczono 120. rocznicę jego urodzin
01 sierpnia 2021 | 17:30 | gie | Zuzela Ⓒ Ⓟ
Z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, przypadającej 3 sierpnia, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, została odprawiona 1 sierpnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej.
Obecny kościół parafialny w Zuzeli był budowany za czasów dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego. W świątyni stoi chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, przy której przyszły Prymas Polski otrzymał chrzest.
„Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu. Są to więzy potężne. Czuję się wielkim dłużnikiem wobec ziemi, której chleb jadłem od dzieciństwa i wobec wszystkich, wśród których żyłem – wyrażał swoją wdzięczność Prymas 13 czerwca 1971 r. w Zuzeli.
Bp Tadeusz Bronakowski w homilii przypomniał kilka znamiennych faktów związanych z dzieciństwem Prymasa: urodził się 3 sierpnia, w sobotę, pod wiszącym na ścianie obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. W wieku 10 lat przygotowując się do przyjęcia Pierwszej Komunii św. złożył przyrzeczenie abstynencji do osiągnięcia pełnoletniości, które potem dotrzymał do końca życia.
Biskup przypomniał, jak bardzo troska o trzeźwość narodu leżała na sercu Prymasowi, zaapelował o podjęcie całkowitej abstynencji w sierpniu, zwłaszcza, że jest to miesiąc poprzedzający miesiąc beatyfikacji Prymasa: „Niech wasza sierpniowa abstynencja uświadomi wam, jak można pięknie spędzać czas bez alkoholu. Wasze dzieci będą czuć się szczególnie bezpieczne”.
Zwrócił się także z apelem do władz rządowych o konkretne działania: usunięcie reklamy alkoholu z przestrzeni publicznej, zmniejszenie dostępu do alkoholu: „nie chcemy, aby był taki tani i dostępny wszędzie i o każdej porze”. „Uczyńmy wszystko, aby Polska była trzeźwa” – zakończył swoją homilię bp Bronakowski.
Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Obecnie w Zuzeli w domu dawnej szkoły naprzeciwko kościoła parafialnego mieści się muzeum, którym opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr służek NMP Niepokalanej, które przybyły do parafii w 1991 r. Wcześniej, w 1982 r. z inicjatywy społecznego komitetu powstał Ośrodek Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, utworzony dzięki pomocy parafian i Polaków z zagranicy.
Tablica przed wejściem informuje: „Szkoła powszechna w Zuzeli, gdzie w latach 1908-1910 pobierał nauki Sługa Boży ks. Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia”.
W odbudowanym budynku można zobaczyć zaaranżowane wnętrze domu, w którym dorastał prymas Wyszyński, a także wystrój klasy szkoły, w której pobierał nauki. Do obejrzenia jest również zbiór zdjęć i literatury z tamtych lat.
W nawie głównej kościoła parafialnego umieszczono odrestaurowaną chrzcielnicę, przy której w 1901 r. został ochrzczony Stefan Wyszyński.
W latach 1992-1994 wybudowano dzwonnicę z trzema dzwonami, które otrzymały imiona: Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki. W tym samym roku z inicjatywy parafian powstała też Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes dla uczczenia 70. rocznicy święceń kapłańskich kard. Wyszyńskiego. W 1997 r. wmurowano w nią kamień przywieziony z Groty w Lourdes.
Przed kościołem stoi pomnik, odlany ze spiżu według projektu rzeźbiarza Leona Machowskiego. Przedstawia Prymasa jako Nauczyciela Narodu. 14 czerwca 1987 r. pomnik został poświęcony przez Jana Pawła II, a 22 listopada 1987 r. w Zuzeli odbyła się uroczystość jego odsłonięcia. Przewodniczył jej abp Bronisław Dąbrowski, przyjaciel i wieloletni współpracownik kard. Wyszyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.