W tym roku spotkanie Franciszek-Cyryl
16 lutego 2022 | 14:38 | st (KAI) | Paryż Ⓒ Ⓟ
Przygotowujemy drugie spotkanie pomiędzy papieżem Franciszkiem a patriarchą Cyrylem – powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji katolickiej KTO przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion.
Metropolia Hilarion zapowiedział, że szczegóły tego spotkania będzie omawiał z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynałem Kurtem Kochem. Zaznaczył, że nie można jeszcze obecnie ogłosić daty i miejsca tego spotkania, ale w dyskusji na ten temat dokonywane są postępy. Ufam, że kiedy rozmowy w tej sprawie zostaną sfinalizowane, będzie można ujawnić tę info0rmację. „Ale mam nadzieję, że spotkanie to będzie miało miejsce w ciągu bieżącego roku – 2022” – stwierdził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Natomiast pytany o sytuację wewnętrzną w prawosławiu tłumaczył się brakiem czasu na wyjaśnienie złożonych problemów, które doprowadziły do wewnętrznego kryzysu w relacjach między Kościołami prawosławnymi.
We wcześniejszej wypowiedzi dla tej stacji metropolita Hilarion podkreśli, że przygotowywane spotkanie papieża z Patriarchą Moskiewskim nie będzie służyło omawianiu kwestii teologicznych, lecz sytuacji chrześcijan w świecie współczesnym, który staje się coraz bardziej wrogi wobec chrześcijaństwa. Przypomniał, że na przykład na Bliskim Wschodzie czy w Afryce chrześcijanie coraz częściej padają ofiarą prześladowań ze względu na swą wiarę. Zatem jednym z tematów spotkania papieża z patriarchą Cyrylem będzie przyszłość chrześcijaństwa a także wyrażenie wsparcia dla chrześcijan doznających prześladowań.
Pytany przez dziennikarzy o sytuację polityczną na Ukrainie, metropolita Hilarion wyraził nadzieję, że kwestie sporne będą rozwiązywane za pomocą dialogu, a nie wojny. Odnoszą się natomiast do sytuacji prawosławia na Ukrainie, skarżył się na represje jakich doznaje Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego w tym kraju. Tamtejsze władze, jak stwierdził, nakłaniają jej hierarchię, duchownych i świeckich, także nieuczciwymi metodami do przyłączenia się do Kościoła Ukraińskiego utworzonego przez Patriarchę Bartłomieja z Konstantynopola na bazie schizmatyków. „Ufam, że problemy kościelne będą rozwiązywane przez Kościoły, a nie władze świeckie” – stwierdził.
Jedno z pytań dziennikarzy dotyczyło zerwania relacji między Patriarchatem Moskiewskim a Patriarchatem Konstantynopolskim. „W chwili obecnej nie mamy jakichkolwiek relacji z Patriarchatem Konstantynopolskim z powodu jego działań, które uważamy za niekanoniczne i rozbójnicze” – powiedział. Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego przypomniał, że oficjalnie na posiedzeniu Świętego Synodu rosyjskie prawosławie ogłosiło, że Patriarcha Konstantynopola nie ma prawa reprezentować wszystkich Kościołów prawosławnych. Może jedynie reprezentować Cerkwie lokalne, które przyznały mu do tego prawo, ale nie może on na przykład reprezentować Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.