W Warszawie otwarto wystawę „Księża Solidarności”
09 grudnia 2021 | 18:45 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Księża Solidarności” – wystawa ukazująca wkład Kościoła katolickiego w walkę o wolność i pokonanie komunizmu oraz sylwetki kapelanów „Solidarności”, bohaterów w większości zupełnie nieznanych – otwarta została dziś w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. W uroczystości wziął udział świadek tamtego czasu, jeden z kapelanów „Solidarności”, ks. Infułat Jan Sikorski. Wystawa prezentowana jest w związku z 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
Ekspozycję otworzył Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. Przypomniał, że wystawa „Księża Solidarności”, przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Solidarności była już prezentowana w Gdańsku i jej celem jest zapoznanie z wielkim wkładem Kościoła katolickiego w powstanie, funkcjonowanie i rozwój NSZZ „Solidarność” jako organizacji opartej na wartościach chrześcijańskich. Zaznaczył, że ekspozycja w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia związana jest z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego – „tego traumatycznego wydarzenia, podczas którego społeczeństwo polskie w sposób brutalny zostało pozbawione podstawowych swobód obywatelskich a z drugiej strony – kiedy to najbardziej ujawniła się służebna i odważna postawa polskich księży, którzy nie zdradzili społeczeństwa i robili wszystko, żeby przypominać, że Solidarność jeszcze nie zginęła”.
To są bohaterowie, poza kilkoma wyjątkami, zupełnie nieznani – podkreślił Grzegorz Polak.
Zwrócił uwagę, że księża po 13 grudnia byli wśród strajkujących, organizowali pomoc materialną i prawną, udostępniali pomieszczenia parafialne na spotkania konspiracyjnych struktur „Solidarności”, ukrywali ściganych przez milicję. – Wtedy byli najbardziej potrzebni i wtedy też najbardziej ryzykowali – więzieniem ale też życiem, o czym przekonaliśmy się po brutalnym morderstwie ks. Jerzego Popiełuszki ale też ks. Stefana Niedzielaka, ks. Sylwestra Zycha i ks. Stanisława Suchowolca. Podkreślił też że dokument sporządzony w IV Departamencie MSW zaledwie na miesiąc przed śmiercią ks. Popiełuszki, wśród księży, których „wrogą działalność należy ukrócić” wymieniał obok ks. Popiełuszki m.in. również ks. Stanisława Małkowskiego, ks. Teofila Boguckiego, ks. Leona Kantorskiego i ks. Jana Sikorskiego.
Ks. Sikorski podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami związanymi z ks. Jerzym Popiełuszką. Mówił, że nie uświadamiał sobie, jak wielkie niebezpieczeństwo wisi nad kapłanem. Nie miał również świadomości, że on sam jest zagrożony. Wspominał swój początkowy dystans do Mszy św. za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki a następnie ogromne zaskoczenie głęboko chrześcijańską atmosferą tych liturgii i porywającym stylem głoszenia Słowa Bożego przez ks. Popiełuszkę.
Mówił również o swoich doświadczeniach jako kapelana internowanych i pierwszej Mszy św. sprawowanej w Boże Narodzenie w 1981 r. w więzieniu na Białołęce. Opowiadał o radości, z jaką stłoczeni na więziennym korytarzu zarośnięci, brodaci mężczyźni witali księdza, o spowiedziach i o wynoszonych w głębokich kieszeniach sutanny grypsach. Podkreślał również natychmiastową reakcję Prymasa Glempa na zaistniałe potrzeby i powołanie Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Mówił również o działających w komitecie wolontariuszach.
Ks. Sikorski podkreślał też, jak wielu innych księży zaangażowanych było w pomoc potrzebującym w czasie stanu wojennego.
Wystawa „Księża Solidarności” to kilkanaście tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w rewolucję Solidarności i pokonanie komunizmu w XX wieku. Przedstawieni zostali na niej najważniejsi duchowi patroni NSZZ „Solidarność” – św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński oraz sylwetki ponad dwudziestu wybranych kapelanów Solidarności. Są wśród nich m.in. o. Czesław Białek SJ, ks. prałat Józef Maj, ks. kanonik Adolf Chojnacki, abp Tadusz Gocłowski, ks. prałat Stefan Niedzielak, ks. Roman Indrzejczyk, ks. Władysław Palmowski, o. Adam Wiktor SJ, ks. Remigiusz Wysocki, abp Sławoj Leszek Głódź, ks. prałat Stanisław Bogdanowicz, ks. infułat Jan Sikorski, ks. prałat Teofil Bogucki, ks. Stanisław Orzechowski, ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, ks. Stanisław Suchowolec, ks. Sylwester Zych, ks. prałat Henryk Bolsczyk, ks. prałat Eugeniusz Jankiewicz, ks. kanonik Czesław Sadłowski, czy ks. Julian Żołnierkiewicz.
Wystawa prezentuje również działalność ks. Jerzego Popiełuszki oraz sylwetki księży, którzy zostali zamordowani przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.
Wystawę przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności z myślą o obchodach 40-lecia NSZZ „Solidarność” i w związku z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Od 3 czerwca do 4 lipca 2021 r. ekspozycję „Księża Solidarności” można było oglądać w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.