W Wiedniu, Salzburgu i Innsbrucku ekumeniczne modlitwy o pokój w Ukrainie
25 lutego 2024 | 17:24 | ts | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
W drugą rocznicę zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę, w katedrze św. Szczepana w Wiedniu, a także w Salzburgu i Innsbrucku odbyły się 24 lutego ekumeniczne modlitwy o pokój.
Uroczystościom w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana przewodniczył kardynał Christoph Schönborn, przedstawiciele austriackiego ruchu ekumenicznego, a także dwóch biskupów z Ukrainy. Zarówno arcybiskup Wiednia, jak i ambasador Ukrainy w Austrii, Wasyl Chymyneć upamiętnili ofiary wojny i wystosowali pilny apel o pokój dla Ukrainy. W Salzburgu arcybiskup Franz Lackner i przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich zaapelował, aby ludzie nie przyzwyczajali się do wojny. Natomiast biskup Gletter w Innsbrucku przekonywał o sile modlitwy w dążeniu do zakończenia wojny i pokoju.
Dwa lata temu, z pogwałceniem prawa międzynarodowego, na Ukrainę „najechała” Rosja, podkreślił arcybiskup Wiednia. Przypomniał o tysiącach zabitych i rannych, milionach uchodźców, dzieciach wywiezionych do Rosji, zniszczeniach i cierpieniu rodzin. „Ze współczuciem myślimy również o matkach, których synowie zginęli po obu stronach w wyniku bezsensownej przemocy” – powiedział kard. Schönborn. Podkreślił siłę modlitwy, szczególnie w obliczu „bezsensownej wojny”. Modlitwa uświadamia nam, „że nie możemy tego zrobić sami. Bóg powinien dotknąć serc, aby otworzyły się na pokój. Zanosimy nasze modlitwy do Boga, aby zapanował pokój”.
Ambasador Ukrainy określił wspólną modlitwę ekumeniczną jako „silny sygnał wsparcia dla narodu ukraińskiego i pokoju”. Dziękując władzom państwowym i organizacjom pomocy stwierdził, że przez te dwa lata Ukraina doświadczyła „wielkiego wsparcia ze strony Austrii”. „Ukraińcy chcą żyć w pokoju. Walczymy o to i nadal będziemy walczyć”, powiedział Chymyneć, prosząc jednocześnie o wsparcie: „Każda pomoc jest ważna i daje nadzieję na wolność i pokój”.
Obok kard. Schönborna we wspólnej modlitwie uczestniczyli także nuncjusz apostolski w Austrii, abp Pedro Lopez, ewangelicki biskup Michael Chalupka, ormiański biskup apostolski i przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Austrii, Tiran Petrosyan., Wzięli w niej również udział greckoprawosławny metropolita i przewodniczący Konferencji Biskupów Prawosławnych w Austrii Arseniusz (Kardamakis), a także chorepiskop Emanuel Aydin z Syryjskiego Kościoła Prawosławnego i wikariusz generalny Kościołów tradycji wschodniej w Wiedniu, ukraiński duchowny katolicki ks. Jurij Kolasa.
Obecni byli liczni przedstawiciele dyplomacji i świata polityki. Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotował chór młodzieżowy z centralnej parafii grekokatolickiej św. Barbary w Wiedniu.
Zarówno modlitwę w katedrze św. Szczepana, jak i w Salzburgu poprzedził „dzień działań na rzecz Ukrainy” zorganizowany na placach przed katedrami. Współorganizatorem uroczystości w Salzburgu było tamtejsze Centrum Ukraińskie i jego przedstawiciel ksiądz ukraińskiej greckokatolickiej parafii św. Marka w Salzburgu Witalij Mykytyn.
W swoim wystąpieniu ks. Mykytyn zwrócił uwagę na utrzymującą się katastrofalną sytuację ludności cywilnej na Ukrainie. W imieniu wszystkich poszkodowanych wyraził również wdzięczność za nieustanną pomoc udzielaną przez austriackie społeczeństwo, świat polityki i Kościół. Głos zabrał również konsul honorowy Ukrainy Martin Panosz.
Modlitwa w salzburskiej katedrze w intencji pokoju w Ukrainie była sprawowała w obrządku bizantyńsko-ukraińskim. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich obecnych w Salzburgu.
Arcybiskupa Lacknera reprezentował wikariusz generalny ks. Roland Rasser, który odczytał przeslanie hierarchy do uczestników nabożeństwa . „Wola wojny nadal wydaje się być niezłomna ze strony rządzących w Rosji; którzy nadal są zaślepieni złudzeniem, że ze zniszczenia i ucisku może się zrodzić pokój” – ostrzegł przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii. Dodał, że „właśnie z tego powodu nie możemy tracić nadziei; musimy nadal pracować i działać z przekonaniem na rzecz pokoju”.
„Dziś chcemy zjednoczyć się w wołaniu do tych, którzy są odpowiedzialni za wojnę i agresorów: Przestańcie! Zatrzymajcie to morderstwo, w imię Chrystusa, który będzie sędzią nas wszystkich!” – stwierdził abp Lackner i zaapelował, aby nie przyzwyczajać się do wojny na Ukrainie. „Zapewniam was: Jesteśmy zjednoczeni w modlitwie o pokój. Siostry i bracia z Ukrainy i na Ukrainie: nie jesteście sami!” – stwierdził arcybiskup Salzburga.
O pokój w Ukrainie w drugą rocznicę zbrojnej agresji Rosji na ten kraj modlono się również w katedrze w Innsbrucku na zaproszenie tamtejszego biskupa Hermanna Glettera. W ekumenicznej modlitwie upamiętniającej ofiary oraz na znak solidarności z ludnością Ukrainy uczestniczyli w katedrze św. Jakuba przedstawiciele życia politycznego i społecznego regionu, konsul honorowy Ukrainy Walter Peer oraz liczni Ukraińcy, którzy znaleźli schronienie w Tyrolu.
Po dwóch latach wojny modlitwa jest „intensywnym, solidarnym lamentem przed Bogiem. Jak to możliwe, że zło nadal się rozrasta, a podżegacz wojenny bez skrupułów lekceważy wszelkie granice prawa i człowieczeństwa?” – pytał biskup i dodał: „W modlitwie, pomimo wszystko, rośnie siła oporu, ale z pewnością ufność. Duch Boży nie tylko daje nam siłę do wytrwania, ale także wzmacnia ludzi wszystkich wyznań i światopoglądów, aby osobiście stanęli w obronie wielu potrzebujących. W ten sposób powstaje historia nadziei, która przekracza granice państw, pomimo całej bezsilności”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.