W Zarwanicy obradowała 94. sesja Synodu Biskupiego UKGK
20 maja 2023 | 19:53 | kg (KAI/RISU) | Zarwanica Ⓒ Ⓟ
W dniach 17-18 maja w Maryjnym Ośrodku Duchowym Zarwanica (obwód tarnopolski) odbyła się 94 sesja Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). W obradach, którym przewodniczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, wzięli udział m.in. nowi członkowie Synodu, niedawno konsekrowani biskupi pomocniczy: Mykoła Semenyszyn z archieparchii iwanofrankowskiej i Andrij Chimjak z archieparchii kijowskiej.
Prace synodalne toczyły się w nowo wzniesionym wielofunkcyjnym ośrodku szkoleniowo-oświatowym, którego pomieszczenia poświęcili pierwszego dnia uczestnicy obrad z abp. S. Szewczukiem na czele. Podkreślono przy tym, że ta nowa placówka ma służyć dobru zarówno Kościoła, jak i narodu ukraińskiego.
W drugim dniu posiedzenia, gdy przypada Światowy Dzień Wyszywanki (trzeci czwartek maja; chodzi o bogato wyszywane części ludowego stroju ukraińskiego, zwłaszcza koszule), ojcowie synodalni i towarzyszący im personel włączyli się we Wszechukraińsdką Akcję Wyszywanki i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie w wyszywanych koszulach przed nowo poświęconym budynkiem.
Głównym tematem obrad była „Społeczna służba Kościoła w warunkach wojny”. Odpowiednie dokumenty dotyczące tego zagadnienia przygotował Wydział Służby Społecznej UKGK, któremu przewodniczy bp Wasyl Tuczapeć. Referat wprowadzający nt. „Kryzys humanitarny: dynamika potrzeb a odpowiednie reagowanie” wygłosił pracownik tego Wydziału Hryhorij Sełeszczuk, kandydat nauk socjologicznych i dyrektor programowy Caritas Ukrainy. Koreferaty przedstawili dyrektorzy regionalnych oddziałów „Caritas”: księża Serhij Tryfiak z Kołomyi i Wołodymyr Rakowećkyj z Połtawy.
O działalności Rycerzy Kolumba na Ukrainie w czasie wojny opowiedział narodowy delegat tego stowarzyszenia na Ukrainie Jurij Małecki. Z kolei kandydatka nauk historycznych, dyrektorka wykonawcza Europejskiego Centrum Analiz Strategicznych i koordynatorka inicjatywy „Dialog w działaniu” Tetiana Kałenyczenko przedstawiła referat „Pokojowa misja Kościoła jako droga do odnowy społeczeństwa”. O zespoleniu społecznym jako rękojmi trwałości wspólnoty mówiła Hanna Homeniuk, kierująca programem zjednoczenia społecznego Caritas Ukrainy. I wreszcie wykład „Pięć poziomów pracy stowarzyszenia Ukraińska Platforma Oświatowa” wygłosiła jej dyrektorka Marjana Kaszczak.
Ojcowie synodalni wyrazili wdzięczność Wydziałowi Służby Społecznej UKGK za owocną pracę i koordynowanie całej socjalnej posługi Kościoła w trudnym czasie wojennym i podjęli szereg postanowień w sprawie wykonania celów Strategii rozwoju tej służby, zatwierdzonej przez Synod Biskupów UKGK w 2022 roku.
Synod rozpatrzył, zatwierdził i udzielił swego błogosławieństwa „Programowi oświatowemu szkolenia duchowieństwa i stanu mniszego w celu skutecznego duszpasterstwa leczenia ran wojny”. Temat ten w imieniu Komisji UKGK ds. duszpasterstwa ochrony zdrowia i Instytutu Zdrowia Psychicznego Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UUK) przedstawili przewodnicząca tej Komisji s. Sewastiana Karwacka i dyrektor Instytutu Ołeh Romanczuk. Ponadto członkowie Synodu rozpatrzyli i uzgodnili tekst Typowego statutu ruchu „Młodzież Ukraińska dla Chrystusa”, przedstawiony przez bp. Wołodymyra Hruszczę.
Rozpatrzono też zagadnienia dotyczące sytuacji duszpasterskiej w łonie UKGK na Ukrainie, o czym mówili biskupi zarządzający egzarchatami donieckim, charkowskim i odeskim.
Abp S. Szewczuk powiadomił biskupów o stanie realizacji postanowienia synodalnego w sprawie przejścia tego Kościoła z dniem 1 września 2023 na nowy styl dla świąt nieruchomych z zachowaniem obecnej Paschalii (tj. wyliczania Wielkanocy). Biskup Hryhorij Komar, kierujący Patriarszą Komisją Liturgiczną, opowiedział o wyzwaniach, jakie pojawią się na początku przeprowadzania kościelnej reformy kalendarzowej a członkowie Synodu uzgodnili optymalne kroki na drodze do ich rozwiązania.
O misji i działalności Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego w obecnych warunkach wojny mówili jego rektor o. Bohdan Prach i Wołodymyr Netak – dyrektor Wydawnictwa tej uczelni. Ojcowie synodalni zapoznali się z szeregiem publikacji wydanych przez UUK oraz wyrazili wielką wdzięczność księdzu rektorowi za jego długotrwałą, gorliwą i pomyślną pracę na tym stanowisku.
Wysłuchano również informacji o działalności kościelnego ośrodka rehabilitacyjnego Dom „Przemienienie”, przedstawionej przez jego administratora Jurija Tarnawskiego oraz Komisji UKGK ds. stosunków międzywyznaniowych i międzyreligijnych, o czym mówił jej przewodniczący o. Ihor Szaban.
Wiceprzewodniczący Patriarszej Komisji ds. Młodzieży o. Roman Demusz opowiedział o przygotowaniu delegacji młodych grekokatolików od udziału w Światowych Dniach Młodzieży, które w dniach 1-6 sierpnia br. odbędą się w Lizbonie. A patriarszy ekonom UKGK o. Lubomyr Jaworski przedstawił biskupom stan Kościoła w dziedzinie finansowo-gospodarczej i działalność Patriarszej Fundacji „Mądra Sprawa”.
Na zakończenie obrad ustalono, że kolejna 95. sesja Synodu Biskupów UKGK odbędzie się w czwartym kwartale br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.