W życiu politycznym za dużo bezinteresownej nieżyczliwości
04 grudnia 2011 | 23:15 | łg Ⓒ Ⓟ
Kard. Stanisław Dziwisz przekazał 4 grudnia parafii św. Antoniego w Łodzi – Łagiewnikach relikwiarz z krwią Jana Pawła II. Metropolita krakowski poświęcił też kaplicę bł. o. Rafała Chylińskiego.
Kard. Dziwisz przypomniał w homilii postaci dwóch błogosławionych: Jana Pawła II i franciszkanina Rafała Chylińskiego. Zachęcał też do traktowania "Hymnu o miłości" św. Pawła Apostoła jako podstawy codziennego rachunku sumienia. "Jakże aktualny jest ten rejestr postaw, sporządzony przez apostoła niemal dwa tysiące lat temu. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo niedomagamy w tym względzie w naszych codziennych relacjach z najbliższymi, w naszych rodzinach, a także w naszych środowiskach pracy, nauki, w życiu społecznym, a ostatnio tak bardzo w życiu politycznym" – mówił metropolita krakowski. "Dlaczego w tym życiu tak wiele agresji, niechęci, chciałoby się powiedzieć – bezinteresownej nieżyczliwości, która jest jałowa, nie buduje, nie buduje wspólnoty, nie scala społeczeństwa. Jak wytłumaczymy się z takiej postawy przed Bogiem w dniu Sądu Ostatecznego? Zastanówmy się. Zastanówmy się indywidualnie, a także społecznie" – mówił kard. Dziwisz.
W trakcie Mszy świętej metropolita krakowski przekazał sanktuarium św. Antoniego relikwiarz z ampułką krwi błogosławionego Jana Pawła II. Poświęcił też wyremontowaną właśnie kaplicę bł. o. Rafała Chylińskiego.
Błogosławiony o. Rafał Chyliński urodził się 8 stycznia 1694 r. we wsi Wysoczka koło Poznania jako Melchior. Skończył kolegium jezuickie w Poznaniu i w 1712 r. zaciągnął się do wojska. Trzy lata później wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, czyli franciszkanów. 26 kwietnia 1716 r. złożył śluby wieczyste przyjmując imię Rafał, a w czerwcu 1717 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Piotra Tarły. Pracował w Obornikach, Radziejowie, Pyzdrach, Kaliszu, Poznaniu, Gnieźnie, Pszczewie, Warce, Krakowie i Łodzi – Łagiewnikach.
W łódzkim klasztorze zajmował się wieloma sprawami, ale najwięcej czasu i energii poświęcał opiece nad ubogimi. Słabe zdrowie nie pozwoliło mu na długą służbę. Zmarł w Łagiewnikach 2 grudnia 1741 roku.
Kościół oo. franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach został zbudowany w latach 1701-23. Budowlę konsekrował abp gnieźnieński, prymas Teodor Potocki. Jednonawowy, orientowany kościół z półkolistą absydą stoi na planie krzyża łacińskiego. W ramionach umieszczone są kaplice. Sklepienie kolebkowe, z lunetami na gurtach. W środku znajduje się osiem barokowych ołtarzy. Barokowe jest również wyposażenie świątyni – m.in. chór i organy. W ołtarzu głównym (zbudowanym w 1723 r.) znajduje się cudowny obraz św. Antoniego Padewskiego, który franciszkanie przywieźli z Piotrkowa Trybunalskiego.
W bocznej kaplicy wisi obraz bł. Rafała Chylińskiego i trumna z jego relikwiami. Autentyczność zwłok stwierdzają biskupie pieczęcie. Trumnę osłania fragment ozdobnej, kutej w żelazie dziewiętnastowiecznej kraty. Do kościoła przylega jedno ramię klasztoru oo. franciszkanów. Całość kompleksu klasztornego znajduje się na terenie Lasu Łagiewnickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.