Wadowice: pallotyni wyznaczą kierunki swej działalności (zapowiedź)
18 stycznia 2010 | 17:17 | x.pjk Ⓒ Ⓟ
Jak ożywiać wiarę i rozpalać miłość w świecie, który się zmienia? – nad odpowiedzią na to pytanie będą się zastanawiać w dniach 25-30 stycznia br. pallotyni z warszawskiej Prowincji Chrystusa Króla podczas Zebrania Prowincjalnego, zwanego również Kapitułą Prowincjalną.
Na miejsce planowanego zebrania wybrano pallotyński Dom Macierzysty na Kopcu w Wadowicach. Na Kopcu do lat 50. ubiegłego stulecia, mieściło się pallotyńskie niższe seminarium, które odegrało istotną rolę w utrwaleniu pallotyńskiego charyzmatu na ziemiach polskich i wydało obfity plon powołań do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.
Zebranie Prowincjalne stosownie do wymagań własnego prawa pallotynów dokona oceny aktualnej sytuacji prowincji w kontekście zachodzących zmian i przeobrażeń o charakterze społecznym, religijnym i ekonomicznym.
W Zebraniu weźmie udział 47. członków warszawskiej prowincji z Polski i zagranicy. Uczestnicy zebrania podejmą refleksję nad stanem realizacji podjętych trzy lata temu uchwał i postanowień, a także pochylą się nad nowymi wyzwaniami dla dalszego rozwoju i upowszechniania apostolskiego charyzmatu św. Wincentego Pallottiego.
Istotnym elementem i impulsem do wytyczenia nowych przedsięwzięć apostolskich będą propozycje Zarządu Generalnego, przygotowane w kontekście zbliżającego się XX Zebrania Generalnego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, które odbędzie na przełomie września i października 2010 r. w Rzymie. Z nich zaczerpnięty został temat główny oraz motto dla Zebrania Prowincji Chrystusa Króla, które brzmią: „«Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam» (J 20,21). Ożywiać wiarę i rozpalać miłość – Apostołowie Chrystusa w świecie, który się zmienia”.
Każde Zebranie Prowincjalne – według tradycji pallotyńskiej – jest najpierw przygotowywane we wspólnotach miejscowych (domowych). W Prowincji Chrystusa Króla takich wspólnot na terenie Polski jest 26. Do tego dochodzą wspólnoty należące do pięciu zagranicznych delegatur (Wybrzeże Kości Słoniowej, Kolumbia-Wenezuela, Ukraina, Słowacja-Czechy, Kanada) oraz otwartej w 2008 r. misji na Antylach-Barbadosie. Swoich delegatów wybierają także członkowie Prowincji pracujący w pojedynkę lub we wspólnotach w Anglii, Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, a także w Rzymie przy Zarządzie Generalnym.
W celu przygotowania sprawnego przebiegu Zebrania Prowincjalnego, które musi omówić doświadczenia i problemy zarówno wspólnot, jak i poszczególnych członków Prowincji, specjalna Komisja ds. Zebrania przedstawi uczestnikom dokument roboczy, tzw. instrumentum laboris. Dokument stanowi syntezę nadesłanych do Komisji propozycji i wniosków, opisuje wyzwania duszpasterskie i wspólnotowe, a także zawiera sugestie do kształtowania – w sposób zgodny z pallotyńskim charyzmatem – modelu życia i pracy w Kościele w Polsce i na świecie.
W podobny sposób dokona się przygotowanie Zebrania Generalnego (czyli Kapituły Generalnej), na podstawie nadesłanych materiałów ze wszystkich Prowincji i Regii Stowarzyszenia, określi nowe priorytety oraz wytyczy szlaki dalszej realizacji pallotyńskiego charyzmatu we współczesnym świecie i w obliczu nieustannie zachodzących zmian i przeobrażeń o charakterze społeczno-religijnym.
Aktualnie Prowincja Chrystusa Króla SAC w Polsce oraz poza granicami liczy w sumie 420 członków po wiecznej i czasowej konsekracji. Wg danych z 31 grudnia 2009 r. są wśród nich: 1 biskup emeryt, 320 księży, 13 diakonów w tym jeden stały, 28 braci po wiecznej konsekracji, 3 braci juniorystów, 36 seminarzystów oraz 19 nowicjuszy.
Prowincja warszawska jest jedną z największych jednostek administracyjnych Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni), które liczy prawie 2400 członków w 40 krajach świata.
Internetowa strona informacyjna warszawskiej Prowincji Chrystusa Króla (http://www.pallotyni.org/prowincja.wa) podawać będzie na bieżąco informacje z przebiegu Zebrania Prowincjalnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.