Wadowice: uroczystości z okazji beatyfikacji (opis)
01 maja 2011 | 16:24 | rk Ⓒ Ⓟ
Około 5 tys. osób uczestniczyło w uroczystościach z okazji beatyfikacji Jana Pawła II w Wadowicach. Pod przewodnictwem dawnego proboszcza wadowickiej bazyliki ks. infułata Kazimierza Sudera na rynku obok domu rodzinnego Wojtyłów odbyła się dziękczynna Msza św. Eucharystię koncelebrowało kilkunastu kapłanów. Wśród uczestników liturgii przy ołtarzu polowym na wadowickim rynku był też premier rządu RP Donald Tusk z małżonką.
Zanim rozpoczęła się Msza dziękczynna pielgrzymi i wadowiczanie na wielkim telebimie oglądali transmisję głównych uroczystości w Watykanie. W strumieniach ulewnego deszczu wysłuchano wygłoszonej przez Benedykta XVI formuły beatyfikacyjnej. Przyjęto ją oklaskami i wiwatami. Wypuszczono w niebo setki białych i żółtych balonów. Zebrani na wadowickim rynku ujrzeli po raz pierwszy także wielki portret bł. Jana Pawła II na frontonie bazyliki.
Po liturgii rzesze turystów i pielgrzymów zdecydowało się na zwiedzanie rodzinnego miasta papieża. Niektórzy modlili się w tutejszej bazylice, w której zainstalowano specjalny ołtarz ku czci bł. Jana Pawła II. Odwiedzali także papieskie ekspozycje, w tym replikę Domu Rodzinnego Wojtyłów.
Premier Donald Tusk z małżonką po południu zwiedził remontowany Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Po modernizowanych pomieszczeniach oprowadzał go dyrektor placówki ks. Paweł Danek.
Projekt przebudowy muzeum oraz aranżację wnętrz opracowali Barbara i Jarosław Kłaputowie, współpracujący przy projektowaniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Koszt rozbudowy Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach wynieść ma około 20 mln zł. Współfinansowania projektu podjęły się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo małopolskie i gmina Wadowice. Muzeum po remoncie zwiększy swoją powierzchnię do 1000 m kw. Posiadać będzie cztery kondygnacje, zamiast dotychczasowych dwóch.
Premier odwiedził następnie pobliski dom zakonny sióstr nazaretanek. Polityka powitała s. Magdalena Strzelecka, dawna kustosz Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. U nazaretanek premier zjadł deser – galaretkę z owocami. Jego żona Małgorzata wybrała wadowicką kremówkę. Tusk był także w prowadzonym przez siostry nazaretanki Domu Pomocy Społecznej.
W Wadowicach premier odwiedził też Dom Samotnej Matki im. Emilii Wojtyłowej. Placówkę wydziału duszpasterstwa rodzin archidiecezji krakowskiej otwarto 13 maja 1994 roku. Od tego czasu schronienie i pomoc znalazło tu kilkaset matek i dzieci. Dom od początku prowadzą siostry albertynki.
Pomysłodawcą powstania Domu był kardynał Franciszek Macharski, który stwierdził, że taka placówka będzie najlepszym pomnikiem dla Ojca Świętego, któremu bardzo zależy na życiu dzieci. Pierwotnie miała to być placówka tylko dla ciężarnych kobiet, które po urodzeniu dziecka mogłyby w nim przebywać trzy miesiące. Okazało się jednak, że w gminie potrzebne jest schronienie również dla matek ze starszymi dziećmi, które pochodzą ze środowisk, gdzie panuje przemoc w rodzinie i trudne warunki materialne. W czerwcu 1999 roku, w czasie swego pobytu w Wadowicach, Jan Paweł II podziękował wiernym archidiecezji krakowskiej za wybudowany z ich ofiar Dom Samotnej Matki. Papież podkreślił wówczas, że Dom ten nosi imię jego matki Emilii, i dlatego jego wdzięczność jest tym większa. „Wierzę, że ta, która wydała mnie na świat i otoczyła miłością moje dzieciństwo, będzie opiekowała się również tym dziełem” – dodał wówczas papież.
Premier w Wadowicach udzielił dziś kilku wywiadów telewizyjnych. W rozmowie TVP Info wspominał m.in., że wiadomość o wyborze Polaka na papieża zastała go w domu rodzinnym. „To była bardzo radosna nowina, ale rzeczywiście byliśmy tak zaskoczeni, nawet nie bardzo wierzyliśmy, że to możliwe” – mówił szef rządu. W wywiadzie dla TVN 24 powiedział, że niedziela w Wadowicach była dla niego „duchowym przeżyciem”.
Domy wokół wadowickiego rynku przystrojono w plakaty z podobizną Jana Pawła II. Na wielu budynkach wiszą biało-czerwone flagi i zółto-białe papieskie flagi i chorągiewki. Udekorowane są witryny sklepowe, a wiele kawiarni i restauracji ściga się w „kremówkowych ofertach”. Mimo to wielu wadowiczan i turystów narzekało, że ceny kremówkowych smakołyków stały się ostatnio „horrendalnie wysokie”. Ich cena to około 5 zł. za sztukę.
Pielgrzymi przybywający dziś do rodzinnego miasta Karola Wojtyły mogli obejrzeć trzy wystawy związane z papieżem. W domu katolickim przy parafii Ofiarowania NMP czynna jest ekspozycja „Skarb mojego życia” – to replika Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Zawiera ona najcenniejsze pamiątki związane z Karolem Wojtyłą oraz multimedialne prezentacje nowego muzeum, które po remoncie uruchomione zostanie w 2012 roku.
W Muzeum Miejskim czynna była stała wystawa „Wadowice Karola Wojtyły”. Trzecia ekspozycja to umieszczona w prezbiterium bazyliki wystawa zdjęć ze spotkań Jana Pawła II z wadowiczanami podczas trzech pielgrzymek do rodzinnego miasta w 1979, 1991 i 1999 roku.
Na wadowickim rynku, obok remontowanego domu rodzinnego Wojtyłów, powstała gigantyczna scena, na której jeszcze dziś wieczorem odbędzie się koncert „Ojcu Świętemu śpiewajmy razem”. Transmitowała go będzie telewizja Polsat. Wystąpią m.in. Krzysztof Krawczyk i bracia Golcowie. Jak zapowiadają organizatorzy, Krzysztof Krawczyk przypomni „Barkę” i „Ojcu świętemu śpiewajmy”, a Golec uOrkiestra wykona m.in. piosenkę „Leć muzyczko”, którą żegnano Jana Pawła II podczas jego ostatniej pielgrzymki do ojczyzny w sierpniu 2002 roku.
Chór z Wadowic i rodowita wadowiczanka Marta Bizoń wykonają słynną pieśń „Moje miasto Wadowice”. Mietek Szcześniak, zaśpiewa piosenkę „Raduj się świecie”, a Alicja Węgorzewska wykona „Ave Maria”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.