Wadowice: wieczór wspomnień aktorki – przyjaciółki Karola Wojtyły
17 października 2012 | 16:44 | rk Ⓒ Ⓟ
Monodram „Wielki kolega Jan Paweł II” przedstawiła 16 października na scenie Wadowickiego Centrum Kultury Halina Kwiatkowska. Ta aktorka, absolwentka polonistyki UJ, wykładowca PWST i autorka książek wspomnieniowych przez 72 lata przyjaźniła się Karolem Wojtyłą. W latach szkolnych grała razem z przyszłym papieżem w sztukach teatralnych na scenie wadowickiego „Sokoła”.
W monodramie artystka powróciła do wspomnień ze wspólnych lat młodości, teatralnych doświadczeń i poezji Teatru Rapsodycznego. 92-letnia artystka zaprezentowała mistrzowskie operowanie głosem i muzykalność. Osobiste wspomnienia aktorki ze spotkań z papieżem przeplatały się z poezją Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Adama Mickiewicza. Oprawę muzyczną spotkania zapewniła Renata Cebulska – absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie wiolonczeli.
Swoje pierwsze kroki na scenie Kwiatkowska (wówczas nosiła panieńskie nazwisko Królikiewicz) zdobywała w wadowickim amatorskim teatrze międzyszkolnym. U boku Karola Wojtyły, który wcielił się w Gustawa, zagrała Anielę w „Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry. Spotykali się na scenie przy okazji innych realizacji. Obok młodego Wojtyły, grającego Kirkora, aktorka zagrała tytułową rolę w „Balladynie” Juliusza Słowackiego. W „Antygonie” Sofoklesa grała główną bohaterkę, a przyszły papież wcielił się w króla Hajmona. 1 listopada 1941 roku zagrała w przedstawieniu „Król Duch” Juliusza Słowackiego w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym, stworzonym w Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka. Tu występowała do 1947 r. Współpracowała następnie z krakowskimi scenami: Teatrem TUR (1947-48), Państwowymi Teatrami Dramatycznymi (1948-53). W 1954 roku rolą Warii w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa w reżyserii Władysława Krzemińskiego rozpoczęła pracę w zespole Starego Teatru, pozostając w nim do dziś.
Przez 20 lat była aktorką kabaretu Jama Michalika, a przez 40 – wykładowcą PWST. Jest autorką licznych książek, w tym kilku wspomnieniowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.