Drukuj Powrót do artykułu

Wadowiczanie w drodze na Jasną Górę

14.07.2018 , md, Wadowice Ⓒ ℗

Sample Wejście 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, fot. Krzysztof Świertok / episkopat.pl

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM rozpoczęła się w bazylice Ofiarowania NMP XXXIII Wadowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. „Wciąż trwa jasnogórska ewangelizacja, o której mówił św. Jan Paweł II, bo Maryja uczy nas wolności” – mówił hierarcha do wyruszających w drogę pielgrzymów.

Wadowickie rekolekcje w drodze rozpoczęły się poranną Mszą św. w bazylice, w której został ochrzczony i modlił się Karol Wojtyła. Jak mówił w homilii bp Damian Muskus, św. Jan Paweł II pielgrzymowanie uczynił swoim stylem życia od najwcześniejszych lat chłopięcych, gdy wraz z ojcem wędrował do Kalwarii Zebrzydowskiej, ale też później, jako krakowski biskup, który przemierzał swoją diecezję, by doświadczyć rzeczywistości, w jakiej żyją powierzeni mu ludzie.

„Ostatecznie zaś spełnił swoje posłannictwo jako pielgrzym świata, docierając do najbardziej odległych zakątków globu, by nieść Ewangelię. Nieustannie był w drodze – do świętych miejsc i do człowieka spragnionego pocieszenia i nadziei. Papież pielgrzym uczy nas, że bycie w drodze to misja każdego ucznia Jezusa. Warto od niego uczyć się pielgrzymowania jako stylu życia” – zachęcał biskup.

Przywołując papieskie określenie „jasnogórska ewangelizacja” bp Muskus podkreślał, że ona trwa nadal. „Maryja uczy nas wolności dzieci Bożych, to znaczy takiej, która polega na ciągłym wyzwalaniu się z ludzkich słabości i wad, na poszanowaniu praw człowieka, jego godności i wolności sumienia, na obronie najsłabszych. To wolność, która polega na budowaniu pojednania i pokoju społecznego” – stwierdził.

Po Mszy św. bp Muskus stanął na czele pielgrzymki, by poprowadzić ją ulicami Wadowic.

Przed pątnikami z Wadowic jest ok. 160 km trasy. Z Wadowic na Jasną Górę wyruszyło kilkuset pielgrzymów. Pielgrzymi podzieleni są na dwie grupy: żółtą i niebieską. Patronują im św. Jan Paweł II i św. Piotr Apostoł.
Pielgrzymka zakończy się 19 lipca Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Początkowo wadowiccy pielgrzymi szli na Jasną Górę z sierpniową Pieszą Pielgrzymką Krakowską. Odłączyli się od niej w roku 1991, ze względu na wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II, który 14 sierpnia konsekrował kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Od tego czasu wędrują na Jasną Górę w lipcu, niezależnie od pielgrzymów krakowskich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.