Wakacyjna oferta archidiecezji białostockiej dla dzieci, młodzieży i rodzin
12 lipca 2010 | 15:15 | tm Ⓒ Ⓟ
Rekolekcje formacyjne, kolonie, warsztaty artystyczne oraz pielgrzymki – to tylko niektóre propozycje archidiecezji białostockiej na tegoroczne wakacje dla dzieci, młodzieży i rodzin. Weźmie w nich udział ok. 8 tys. osób.
Jak co roku Ruch Światło-Życie Archidiecezji Białostockiej organizuje w okresie wakacyjnym dwutygodniowe oazy dla dzieci i młodzieży. W tym roku w rekolekcjach wakacyjnych, które są podsumowaniem całorocznej pracy formacyjnej we wspólnotach parafialnych, uczestniczy ponad 1100 osób.
Oazy wakacyjne są również okazją do zapoznania się z ruchem dla tych wszystkich, którzy chcieli by do niego należeć. Młodsi oazowicze wyjeżdżają do Zabłudowa, Choroszczy, Kruszewa, starsi do Hodyszewa, Domanowa, Hermanówki, Wyszków, Sieruciowców, Krypna i Grywałdu pod Krościenkiem, które jest ogólnopolskim centrum Ruchu Światło-Życie. W tym roku uczestnicy dwóch turnusów Oazy Nowego Życia trzeciego stopnia wyjadą także do Wilna. Młodzież będzie tam m.in. zwiedzać miasto oraz uczestniczyć w spotkaniach z litewskimi i polskimi wspólnotami i zakonami.
Duszpasterstwo Akademickie Archidiecezji Białostockiej już od 4 lat organizuje wakacyjne wyjazdy studentów do pomocy podczas kolonii dla najuboższych dzieci z Grodzieńszczyzny. Kolonie te organizuje Caritas diecezji grodzieńskiej. W tym roku białostoccy studenci posługują tam jako wychowawcy w czasie dwóch turnusów: w lipcu i w sierpniu. Kolonie odbywają się na koszt Duszpasterstwa Akademickiego, a uczestnicy dodatkowo otrzymują przybory szkolne i zabawki kupione z funduszu Caritas Academica. Środki na te cele pochodzą z akcji charytatywnych prowadzonych podczas corocznych rekolekcji akademickich.
Jak co roku, białostocka Caritas organizuje na Wzgórzu Uśmiechu w Karasiewie dwutygodniowe kolonie dla dzieci i młodzieży z Domu Dziecka w Podbrodziu na Litwie. Uczestniczy w nich młodzież polskiego pochodzenia, zamieszkująca różnych stron Wileńszczyzny. Na tegoroczne kolonie z Podbrodzia przyjechało 40 osób, co stanowi ponad połowę mieszkańców tamtejszego Domu Dziecka. Kolonie realizowane są dzięki środkom finansowym uzyskanym z Senatu RP.
Caritas Archidiecezji Białostockiej zorganizowała także kurs na wychowawcę kolonijnego w ramach projektu „Caritas w praktyce – program edukacyjno wychowawczy dla uczniów”. Kurs współfinansowanym przez Urząd Miasta Białegostoku ukończyło 30 uczestników, uczniów szkół średnich, którzy po zdaniu egzaminu końcowego otrzymali zaświadczenia uprawniające do wyjazdu na wypoczynek letni z dziećmi w roli opiekuna i wychowawcy.
Białostocka wspólnota „Kairos” zorganizowała na początku lipca tygodniowe rekolekcje wakacyjne dla rodzin w Swarzewie. Podobnie jak w ubiegłych latach były one czasem odnowy życia chrześcijańskiego, małżeńskiego i rodzinnego. Program przewidywał intensywne zajęcia rekolekcyjne do obiadu, po południu zaś czas dla rodziny i wspólne dzielenie się doświadczeniami.
Wspólnota „Kairos” organizuje również w dniach 22-28 sierpnia VIII Chrześcijańskie Warsztaty Artystyczne dla młodzieży w wieku 16–22 lata, w Hermanówce k. Juchnowca. Warsztaty odbędą się pod hasłem: „Daj mi pić!” i będą pogłębiać tajemnicę miłosiernej miłości Boga. Oparte będą na historii spotkania Jezusa z Samarytanką (J 4, 5-26 ). Oprócz pracy, młodzież każdego dnia będzie miała czas na modlitwę osobistą, katechezy i Eucharystię. Przewidziane są warsztaty: kulinarny, plastyczny, tańca i pantomimy, wokalne, fotografii cyfrowej i grafiki komputerowej oraz bębniarski. Warsztaty zakończą się występem przed publicznością w Białymstoku.
Alumni AWSD w Białymstoku, wraz ze Wspólnotą „Kairos” organizują w ośrodku w Hermanówce w terminie 28-31 sierpnia Charyzmatyczne Dni Młodych. Przeznaczone są dla młodzieży powyżej 15 lat. Odbywać sie będą pod hasłem: „Bo niebo jest blisko”.
Duszpasterstwo Harcerzy Archidiecezji Białostockiej na przełomie czerwca i lipca zorganizowało w Białymstoku półkolonie dla drużyn harcerskich działających przy parafiach. Druhny i druhowie brali też udział w wyprawach rowerowych, korzystali plażowania i kąpieli oraz odwiedzili bazę rekolekcyjną „Orle Gniazdo” w Opartowie. W połowie lipca i w sierpniu odbędą się tam obozy prowadzone przez duszpasterzy harcerskich. W sierpniu harcerze z duszpasterstwa archidiecezjalnego pojadą na obóz na Półwysep Helski, wyjadą również do Szwajcarii i Włoch na spotkanie ze skautami europejskimi oraz wezmą udział w zlocie 100-lecia harcerstwa w Krakowie.
30 lipca, już po raz dwudziesty czwarty wyruszy Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Należy do najdłuższych w Polsce pielgrzymek na Jasną Górę. W ciągu 14 dni w większości młodzi pątnicy pokonają odległość 470 km, w czasie których będą rozważać przykazanie miłości Boga i człowieka w myśl hasła tegorocznej pielgrzymki, które brzmi:”Będziesz miłował”. Poszczególne grupy są oznaczone kolorami: błękitnym (studencka), amarantowo-żółtym, zielonym, i fioletowym, która posiada szczególny, pokutny charakter. Białostocka pielgrzymka ma również grupę złotą, złożoną z osób, które z różnych powodów nie mogą wyruszyć osobiście na pątniczy szlak, ale pragną codzienne wspierać pielgrzymów modlitwą. Pielgrzymkę 12 sierpnia przywita w Częstochowie i w raz z nią wejdzie na Jasną Górę abp Edward Ozorowski.
Po uroczystości Wniebowzięcia NMP, 16 sierpnia Białystok opuści 18. Piesza Ekumeniczna Pielgrzymka podążająca przez Grodno do Wilna. Jej hasłem będą słowa: „Bądźmy świadkami miłości jak Maryja, Matka miłosierdzia”. Uczestniczy w niej zwykle około 300 pątników różnych wyznań. Zgodnie z wieloletnią tradycją, w pielgrzymce idą zwłaszcza katolicy, ale także prawosławni, protestanci i osoby poszukujące drogi do Boga. Pielgrzymi w ciągu 10 dni przemierzą 280 km. W Grodnie, do pielgrzymów z całego kraju dołączy grupa pątników z Białorusi. Na trasie przez Białoruś i Litwę pielgrzymi odwiedzą wszystkie katolickie i prawosławne świątynie. Pątnicy na trasie przyjmowani są zawsze bardzo serdecznie zwłaszcza przez mieszkających na wschodzie Polaków, ale też Białorusinów oraz Litwinów wyznania katolickiego i prawosławnego. Do Ostrej Bramy dotrą 25 sierpnia.
W rekolekcjach i pielgrzymkach, na koloniach, obozach i warsztatach na terenie archidiecezji białostockiej weźmie udział udział ok. 8 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.