Wakacyjne warsztaty muzealne w Wiślicy
18 lipca 2019 | 17:04 | dziar / hsz | Wiślica Ⓒ Ⓟ
W Muzeum Archeologicznym w Wiślicy odbywają się lekcje muzealne, z elementami kartografii, które mają na celu przybliżenie bogatej historii średniowiecznej Wiślicy, łączonej z początkami czasów chrzcielnych w Polsce.
Zajęcia skierowane są głównie do uczniów. Spacer z mapą połączony ze zwiedzaniem zabytków Wiślicy przenosi uczestników w czasy średniowiecza, kiedy to miasto było u szczytu rozwoju. Dodatkowo podczas lekcji muzealnej młodzież dowiaduje się, jak prawidłowo czytać mapy i czym jest kartografia.
Muzeum Regionalne w Wiślicy to obecnie oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Obiekt zlokalizowany jest w historycznym domu polskiego kronikarza Jana Długosza. Jest to piętrowy, późnogotycki budynek datowany na 1460 rok. Budowla ufundowana przez Jana Długosza przeznaczona była na mieszkanie dla wikariuszy kolegiaty wiślickiej.We wnętrzach muzeum znajduje się unikatowa polichromia pochodząca z końca XV wieku, która przedstawia Zmartwychwstałego Chrystusa.
Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy sięgają XI w. Pierwotny kościół był romański, następny – większy i także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką. Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV w., był on rozbudowywany do końca XIV w. Jest gotycki, ale z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym znajduje się wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej).
Fundamenty pierwszego kościoła wiślickiego pw. św. Mikołaja znajdują się kilkadziesiąt metrów na wschód od obecnego kościoła. Po lewej stronie tego kościoła – tzw. „Misa Chrzcielna” z IX w. do chrztu zbiorowego, a po prawej Kaplica Grobowa z XI w. W podziemiach bazyliki znajdują się dobrze zachowane fundamenty obecnego kościoła Narodzenia NMP z poł. XII w. ze słynną płytą „Orantów” z ok. 1175 r. W Żywocie św. Metodego, zwanym też „Legendą Panońską” znajduje się informacja, że za sprawą św. Metodego, władca Wiślan ze swymi poddanymi miał przyjąć chrzest ok. 880 r. Kolista niecka w Wiślicy, uformowana z gipsu, jest najprawdopodobniej najstarszą chrzcielnicą na ziemiach polskich.
Prawa miejskie Wiślica otrzymała już w XIV w. od Władysława Łokietka. Utraciła je po powstaniu styczniowym w 1869 roku. Zakwalifikowanie przez wicepremiera Piotra Glińskiego wiślickich zasobów historycznych jako dobra ogólnonarodowego, zmobilizowało lokalny samorząd do działania i Wiślica w 2019 r. ponownie odzyskała prawa miejskie – jest najmniejszym miastem w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.