Wakacyjny numer kwartalnika „Pastores”: „Biada nam, gdybyśmy nie głosili…”
21 lipca 2012 | 19:48 | af Ⓒ Ⓟ
Odnowa języka przekazu wiary, słabości polskiego kaznodziejstwa, ewangelizacja przez liturgię, dostępność świątyń , niedostatki architektury sakralnej, seminarzyści jutra – to tylko niektóre tematy wakacyjnego, niezwykle interesującego 56. numeru „Pastores”, kwartalnika formacyjnego dla księży. Wśród autorów nie brak znakomitości katolickiej publicystyki.
Misja głoszenia Ewangelii to konsekwencja osobistego spotkania z Jezusem i takiego przejęcia się apostolskim imperatywem, że człowiek nie może nie mówić o tym, co widział i słyszał. Taka też była droga Szymona-Piotra, którą przybliża w swoim artykule biblista, ks. Artur Malina.
Na element utrudniający recepcję ewangelicznego przesłania, jakim jest własna wizja Boga lub zbawienia, zwraca z kolei uwagę ks. Andrzej Draguła. Dlatego, według niego, zadaniem głosiciela Ewangelii jest także przygotowanie „gruntu ludzkiego serca”.
Ks. Robert Skrzypczak obnaża wady i słabości dzisiejszego kaznodziejstwa, czyniąc z nich istną księgę uwag i zażaleń. „Ludzie – pisze ceniony rekolekcjonista i kaznodzieja – są zmęczeni słowem bez serca”, festiwalem powinności: „musimy”, „powinniśmy”, pobożnymi zachętami do bycia „bardziej”.
Ks. Wojciech Bartkowicz, autor celnego tekstu o formacji przyszłych seminarzystów, wierzy, że „nie braknie śmiertelników, którzy będą bardziej głodni woli Bożej niż regularnych posiłków”. Jarosław Dudała przytacza w swoim reportażu przykłady otwartych świątyń, które umożliwiają m.in. dłuższą modlitwę adoracyjną i całodzienną spowiedź wiernych, zaś Krzysztof Jankowiak wraca do niedocenionego w swoim czasie ewangelizacyjnego charyzmatu ks. Franciszka Blachnickiego.
W numerze zamieszczono dwie rozmowy. W pierwszej bp Grzegorz Ryś ściśle wiąże sprawę ewangelizacji z jakością życia i posługi wspólnoty eklezjalnej, której członkowie nie rezygnują z postawy uczniów. W drugiej kard. Gianfranco Ravasi, mówiąc o potrzebie odnowy języka przekazu wiary, widzi konieczność używania „języka przystającego do współczesnej kultury”, w którym liczą się jasność, symbol, obraz i komunikatywność. W osobnym tekście poświęconym zderzeniu sacrum z profanum Kardynał odnosi się krytycznie do architektury sakralnej, która „nie jest nosicielką piękna oraz harmonii”. Boleje nad wyglądem wielu kościołów „zbudowanych bez zwrócenia uwagi na głos i ciszę, na liturgię i zgromadzenie, na widzenie i słyszenie, na niewyrażalność i komunię” – świątyń, które bardziej przypominają sale kongresowe, hale sportowe czy stadiony.
W wakacyjnym numerze "Pastores" przykuwa uwagę tekst s. Joanny Hertling, mniszki jerozolimskiej, o ewangelizacji przez liturgię. Autorka zajmuje się wieloma jej aspektami, w tym troską o czytelny przekaz słowa Bożego, o kształt homilii, która ma być komentarzem do słowa Bożego – „tylko i aż, niczym innym”, o piękno śpiewu, wyrazistość gestów i znaków, o docenienie ciszy.
W dziale „Nasza modlitwa” opublikowano m.in. medytację z ikoną Świętej Trójcy ks. Andrzeja Jerominka MIC oraz tekst o św. Janie z Avila, przyszłym Doktorze Kościoła, autorstwa o. Szczepana T. Praśkiewicza OCD.
W kolejnych artykułach ks. Kazimierz Pek MIC przypomina drogę Kościoła ku zaplanowanemu na październik Synodowi Biskupów na temat nowej ewangelizacji, a zwłaszcza inspiracje płynące z adhortacji Evangelii nuntiandi papieża Pawła VI, zaś ks. Mirosław Cholewa przybliża wciąż słabo wykorzystywane w parafialnej praktyce Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych jako sposób prowadzenia chrześcijan do dojrzałej wiary.
Dopełnieniem prezentowanej w numerze tematyki są świadectwa wspólnot podejmujących przekaz kerygmatu: artykuł ks. Artura Godnarskiego o szkołach nowej ewangelizacji, a także poruszający tekst Beaty Zajączkowskiej o męczeńskiej śmierci Shahbaza Bhattiego, pakistańskiego polityka, „którego drogę wyznaczał Chrystusowy krzyż”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.