Walka z rakiem zbliża do Boga
31 sierpnia 2012 | 10:09 | kg (KAI/ACI/VaticanInsider) / pm Ⓒ Ⓟ
Do uczynienia ze swej choroby drogi zbliżania się do Boga zachęcił osoby cierpiące na raka arcybiskup Chicago kard. Francis E. George, sam dotknięty od kilku tygodni tą chorobą.
W artykule wstępnym zamieszczonym 26 sierpnia na łamach pisma archidiecezjalnego „Catholic New World” 75-letni obecnie hierarcha przedstawił swe przemyślenia po wykryciu u niego kilka tygodni temu guza nerki i wątroby. 15 września czeka go operacja usunięcia obu „obcych ciał”.
Jeśli ludzie wykorzystują zdiagnozowanie u nich raka do wzrostu duchowego, „wówczas nawet moja choroba i w pewnym okresie, jeszcze mi nieznanym, moja śmierć, będą odpowiedzią na moje modlitwy sprzed lat” – napisał kardynał w artykule. Przypomniał, że modlił się wtedy, aby on sam i ci wszyscy, których Bóg pozwolił mu do tego czasu poznać, „mogli żyć w taki sposób, aby wypełniła się wola Pana dla zbawienia świata”. Zaznaczył również, że czekająca go operacja i leczenie będą dlań „prawdopodobnie czasem próby na najbliższe miesiące”.
Metropolita Chicago wyraził „głęboką wdzięczność” tym wszystkim, którzy modlą się za niego, dodając, że w ciągu ostatnich 6 lat, tzn. od czasu, gdy po raz pierwszy stwierdzono u niego nowotwór, sporządził „długi wykaz” chorych na raka, którzy także prosili goo o modlitwę za nich. „Nie jest to mały klub i każdy ma w nim własną historię przed chorobą i leczeniem” – dodał.
Według kard. George’a, ci, którzy przeżywają swe życie w więzi z Bogiem, „zaczynają już teraz żyć w Jego królestwie, głoszonym przez proroków i uosabianym przez Jezusa”. Królestwo Boże wywodzi się „z osobistej ofiary miłości, która przenika ten świat” – dodał autor artykułu.
Kard. Francis Eugene George urodził się 16 stycznia 1937 w Chicago. W wieku 13 lat zapadł na paraliż dziecięcy (heinemedina), z którego wprawdzie został uleczony, ale do dzisiaj ma trudności z poruszaniem się. W 1957 wstąpił do Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), po czym kształcił się na uczelniach katolickich USA, Kanady i Rzymu. 21 grudnia 1963 przyjął jako zakonnik święcenia kapłańskie. Pracował następnie duszpastersko w swej rodzimej archidiecezji i w swym zgromadzeniu (m.in. w latach 1973-74 był prowincjałem zachodniego regionu oblatów).
10 lipca 1990 Jan Paweł II mianował go biskupem Yakimy na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych; sakrę nowy biskup przyjął 21 września tegoż roku. 30 kwietnia 1996 papież powołał go na arcybiskupa-metropolitę Portlandu w Oregonie, skąd w niespełna rok później – 8 kwietnia 1997 przeniósł go na katedrę arcybiskupią jego miasta rodzinnego, a na konsystorzu 21 lutego 1998 mianował go kardynałem. F. George został ósmym w historii arcybiskupem Chicago, a pierwszym, który tu się urodził. W latach 2007-10 był przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich USA.
Uczestniczył też w wielu ważnych wydarzeniach Kościoła powszechnego, w tym w kilku zgromadzeniach Synodu Biskupów, a w 1997 był tzw. sekretarzem specjalnym zgromadzenia specjalnego dla Ameryki. W marcu 2001 na prośbę Jana Pawła II głosił rekolekcje dla niego i Kurii Rzymskiej w Watykanie. W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI.
Pod koniec 2006 r. po raz pierwszy stwierdzono u kardynała raka prostaty, ale usunięto mu wówczas guz i zlikwidowano przerzuty. Tymczasem 16 sierpnia br. archidiecezja chicagowska ogłosiła komunikat stwierdzający, iż u kardynała ponownie wykryto tkanki rakowe, tym razem w jego nerce i wątrobie, oraz wezwała wiernych do modlitw w jego intencji.
Również metropolita Nowego Jorku i przewodniczący episkopatu USA kard. Timothy M. Dolan zachęcił do modlitewnego wsparcia swego brata w biskupstwie. „Kard. George jest moim bohaterem. Jest wybitnym hierarchą i ogromnie mi pomógł jako bezpośredni poprzednik na stanowisku. Wiem, że w obliczu tego wyzwania, tak jak zawsze zachowa wielką moc i pokój, zrodzone z głębokiego umiłowania i zaufania do Boga” – napisał kard. Dolan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.