Walka z ubóstwem celem UE
08 lutego 2013 | 10:51 | ts (KAI/KNA) / br Ⓒ Ⓟ
Przed rozpoczętym7 lutego w Brukseli szczytem budżetowym Unii Europejskiej politycy oraz organizacje domagają się odpowiednich środków unijnych na walkę z ubóstwem i marginalizacją społeczną.
Państwa członkowskie UE muszą pamiętać, że walka z ubóstwem jest jednym z uzgodnionych przez nie celów – oświadczyła 6 lutego w Brukseli Europejska Sieć Walki z Ubóstwem (EAPN).
EAPD skupia krajowe organizacje walki z ubóstwem, a także kościelne organizacje humanitarne, jak katolicka Caritas i ewangelicka Diakonia. Według danych unijnych w 2011 roku 119,6 milionów mieszkańców Unii Europejskiej zagrożonych było przez głód i socjalny margines, co stanowi o 4,6 miliona osób więcej niż w 2010 roku.
Przewodnicząca Komisji ds. rozwoju w Parlamencie Europejskim, Eva Joly, ostrzegła przed cięciem środków na rozwój i pomoc humanitarną dla krajów pozaeuropejskich. Taką propozycję wysunął przewodniczący Rady Europy, Hermann van Rompuy. Mimo, iż te pieniądze stanowią tylko sześć procent całego unijnego budżetu, to mają duże znaczenie. „Na przykład w ciągu minionych pięciu lat można było z tych środków sfinansować naukę w szkołach dla ok. 10 milionów dzieci, a 32 miliony ludzi otrzymało dostęp do czystej wody” – zwróciła uwagę Eva Joly.
Sieć Walki z Ubóstwem domaga się 336 miliardów euro na umocnienie gospodarczej i socjalnej trwałości Unii Europejskiej oraz przekazania 25 procent funduszy strukturalnego na Europejski Fundusz Socjalny. Ten z kolei musi przeznaczyć piątą część posiadanych środków na zwalczanie ubóstwa. „Ponadto fundusz dla potrzebujących pomocy powinien dysponować funduszem co najmniej 2,5 miliona euro” – uważa przewodniczący EAPN, Sergio Aires przypominając, że wydatki na cele socjalne „nie są opcją, ale obowiązkiem”.
Na dwudniowym szczycie UE szefowie rządów państw członkowskich chcą uzgodnić budżet na lata 2014-202. Wśród innych tematów obrad jest sytuacja w Mali oraz państwach „wiosny arabskiej”, a także polityka rolna oraz stosunki handlowe z USA i innymi krajami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.