Wanda Błeńska patronką oddziału zakaźnego na Bielanach w Toruniu
22 grudnia 2021 | 12:00 | Beata Krzemińska, BP Urzędu Marszałkowskiego | Toruń Ⓒ Ⓟ
Imię doktor Wandy Błeńskiej, nazywanej przez tubylców Ugandy, gdzie pracowała przez długie lata – Doktą, nosi od dziś (22 grudnia) nowy pawilon oddziału zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Poświęconą Dokcie tablicę w kompleksie lecznicy odsłoniła 22 grudnia jej przyjaciółka Beata Chomicz, w asyście marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej oraz biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla.
– Wanda kochała swój zawód, wykonywała go z wielką miłością. Kochała ludzi, szczególnie tych cierpiących, którym oddała całe swoje życie. Tak rzadko się zdarzają tak piękne, tak czyste postaci, takie, których nawet nikt z nas nie śmiałby myśleć, żeby naśladować. Moglibyśmy najwyżej troszeczkę z tego wziąć – z tego jej zaangażowania, z jej miłości do wszystkich, do wszystkiego. I myślę, że właśnie to jest świętość – tak „Matkę Trędowatych”, honorową obywatelkę Ugandy, scharakteryzowała pani Chomicz w wywiadzie dla portalu informacyjnego samorządu województwa Kujawsko-Pomorskie.pl.
– „Najlepszym lekiem jest miłość” – ta sentencja to cytat z wypowiedzi doktor Błeńskiej. Życzę personelowi szpitala i oddziału, by ta piękna postać inspirowała państwa w pracy, a pacjentom była gwarancją, że są w dobrych rękach – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.
– Potrzeba nam pięknych ludzi, Wanda Błeńska właśnie takim człowiekiem była – stwierdziła występująca po gospodarzu województwa przewodnicząca Elżbieta Piniewska. – Wierna wartościom, zostawiła nam przesłanie, by być ze skrzywdzonym, strudzonym, cierpiącym. Myślę, że oprócz miłości ważnym lekiem jest uważność. Życzę pracującym tu lekarzom, by z uważnością pochylali się nad pacjentami. „Bądź wierny, Idź” – napisał w „Przesłaniu Pana Cogito” Zbigniew Herbert. Idźmy drogą, którą wyznaczyła doktor Wanda Błeńska.
Wanda Błeńska (1911–2014), polska lekarka, która rozpoczynała karierę zawodową jako stażystka w toruńskiej lecznicy miejskiej, a po zakończeniu drugiej wojny światowej została jej pierwszym dyrektorem, znana jest szerzej ze swojej działalności w Ugandzie, gdzie w latach 1950–1993 stworzyła i prowadziła nowoczesny ośrodek leczenia trądu. Kiedy rozpoczynała swoją misję w Afryce trąd był w tamtym rejonie świata chorobą praktycznie nieuleczalną i budzącą lęk, a dotknięci nim ludzie spychani na margines społeczności i izolowani. Dokta, bo tak ją nazywali współpracownicy i pacjenci, poświęciła ugandyjskiej placówce większość życia. W Kujawsko-Pomorskiem obchodzony jest Rok Wandy Błeńskiej.
Pawilon oddziału zakaźnego, przeznaczony dla trzech niezależnych odcinków zakaźnych oraz dla poradni przyszpitalnych, ma na trzech kondygnacjach powierzchnię ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych, jego kubatura przekracza 45 tysięcy metrów sześciennych. Na poziomie parteru łączy się z budynkiem głównym szpitala. W obiekcie zainstalowano m.in. nowoczesną antydrobnoustrojową śluzę dekontaminacyjną, która oddziela oddział od pozostałych części szpitala. Przez to urządzenie, wyposażone m.in. w lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe, generatory mgły dezynfekcyjnej, nawiew powietrza i system filtrów, przechodzi pracujący tu personel. Osobna komora śluzy jest przeznaczona dla dostarczanych na oddział leków, posiłków i innych materiałów oraz do wywożenia z oddziału materiałów tu używanych, które zawsze (niezależnie od aktualnej epidemii) należy uznać za potencjalnie zainfekowane.
Imię doktor Wandy Błeńskiej nosi też od niedawna nowe skrzydło Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, w którym funkcjonują m.in. oddział udarowy, oddział neurologiczny, odział przeszczepowy i pracownia biologii molekularnej. Inwestycja została sfinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014–2020.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.