Warszawa: abp Hoser na nabożeństwie ekumenicznym w świątyni mariawickiej
25 stycznia 2013 | 17:25 | gp Ⓒ Ⓟ
Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser uczestniczył 24 stycznia wieczorem w nabożeństwie ekumenicznym w warszawskiej parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Była to pierwsza wizyta duchownego rzymskokatolickiego w randze arcybiskupa w świątyni mariawickiej. Biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Maria Ludwik Jabłoński w serdecznym słowach wspomniał zmarłego kard. Józefa Glempa i złożył Kościołowi rzymskokatolickiemu kondolencje na ręce abp. Hosera.
Ordynariusz warszawsko-praski, w słowie pod koniec Mszy św. podkreślił znaczenie chrztu św. jako sakramentu łączącego wszystkich chrześcijan, czyniącego nas dziećmi Bożymi. Dlatego też możemy się nazywać siostrami i braćmi. Podczas agapy abp Hoser w ciepłych słowach wypowiadał się o religijności mariawitów i kultywowaniu przez nich w liturgii staropolskiego języka, dzisiaj już zapominanego.
Przemawiając na zakończenie celebrans bp M. Ludwik Jabłoński powiedział, że podczas nabożeństwa modlił się za trzy osoby: za Jakuba Kozłowskiego, ojca założycielki mariawityzmu mateczki Kozłowskiej, powstańca styczniowego, który poległ 3 lutego 1863 r. w bitwie pod Węgrowem; prymasa Polski, kard. Józefa Glempa, postaci ważnej dla całego chrześcijaństwa w Polsce i byłego zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, bp. Marię Tymoteusza Kowalskiego.
Kazanie wygłosił ks. Henryk Dąbrowski, proboszcz parafii polskokatolickiej pw. Św. Ducha w Warszawie, przewodniczący warszawskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Nawiązując do czytań o miłosiernym Samarytaninie, człowieku odrzuconym, nieczystym rytualnie, kaznodzieja przypomniał , że żyjemy w świecie, gdzie jest wielu odrzuconych, od których się odwracamy, a jednak Chrystus wskazuje nam, że są to nasi bliźni. Ks. Dąbrowski mówił, że każdy nasz dzień winien być wędrówką z Jezusem, i każdy z nas, chrześcijan, jest wezwany do aktywnego głoszenia Ewangelii.
Abp. Hoserowi towarzyszyli znani ekumeniści z diecezji warszawsko-praskiej: ks. prałat dr Mateusz Matuszewski i ks. prałat Jerzy Banak, współautor ekumenicznego przekładu Nowego Testamentu, któremu bp Jabłoński podczas agapy dziękował za pomoc w rozwiązaniu konfliktu mariawicko-katolickiego w jednej z parafii.
W nabożeństwie, oprócz mariawitów i rzymskich katolików, uczestniczyli duchowni i wierni z następujących Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, ewangelicko-metodystycznego, polskokatolickiego i adwentystycznego. Goście dziękowali bp. Jabłońskiemu i proboszczowi mariawickiej parafii, ks. Marii Karolowi Babiemu za stworzenie braterskiej atmosfery podczas całej uroczystości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.