Warszawa: abp Hoser spotkał się z przedstawicielami zgromadzeń zakonnych
22 września 2016 | 13:43 | mag Ⓒ Ⓟ
Najskuteczniejszym narzędziem apostolstwa jest nasza osobista świętość – podkreślił biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, który w czwartek spotkał się z przełożonymi żeńskich i męskich wspólnot zakonnych i instytutów życia konsekrowanego z terenu diecezji.
W czasie Mszy św. abp Hoser zachęcał osoby życia konsekrowanego, by na wzór Jana Chrzciciela były w świecie znakiem Bożej obecności, która budzi ludzkie sumienia stawiając pytania o sens życia, czy wartość tego, co doczesne. Zwrócił uwagę na konieczność większego otwarcia się na świat i życie ludzi świeckich chociażby poprzez dzielenie się swoją duchowością. Jako przykład w minionych wiekach wskazał trzeci Zakon Świętego Franciszka, św. Dominika, bądź bardziej współczesne u pallotynów i pallotynem Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego.
Przywołując słowa papieża Benedykta XVI, że „Kościół nie rośnie przez prozelityzm, ale „przez przyciąganie’” bp warszawsko-praski zachęcał osoby konsekrowane do odważnego dawania świadectwa swojej wiary poprzez troskę o osobistą świętość. – Nasze życie ma być tak przyciągające jak Chrystusa, który fascynował ludzi zapraszając ich, by idąc za Nim, poznawali Boga i Jego naukę – powiedział abp Hoser. Podkreślił jednocześnie, że wierność charyzmatowi jest dźwignią rozwoju każdego zgromadzenia.
Zwrócił również uwagę na konieczność odejścia od popularnego w czasach PRL-u wychowania pobożnościowego na rzecz wychowania zadaniowego. – Same praktyki pobożnościowe nie przyciągną do nas młodzieży. Ona potrzebuje zaangażowania się w jakieś konkretne dzieła. Musimy zatem stawiać im zadania do wykonania powierzając pewną odpowiedzialność – powiedział kaznodzieja. Dodał jednocześnie, że ta metoda doskonale sprawdziła się w czasie ŚDM owocując szybką dojrzałością wielu spośród młodych wolontariuszy.
Zachęcił też zgromadzenia zakonne do stworzenia szkół modlitwy. – Wielu nie modli się ponieważ nie umie tego zrobić. Stąd pewną koniecznością dzisiejszych czasów jest danie im konkretnej propozycji, gdzie nauczą się chociażby Lectio divina – powiedział abp Hoser.
Na terenie diecezji warszawsko-praskiej posługuje 64 żeńskich zgromadzeń zakonnych, w których mieszka ok. 1200 sióstr i 17 zgromadzeń męskich liczących ok. 170 zakonników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.