Warszawa: Adam Strug zaprasza na spotkania śpiewacze
13 maja 2018 | 08:31 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
To muzyka najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza. Kto jej doświadczył, będzie do niej wracał – powiedział KAI śpiewak i instrumentalista Adam Strug, który zaprasza na organizowane w Warszawie spotkania śpiewacze. W maju wykonywane będą tradycyjne pieśni maryjne w wariantach melodycznych z północno-wschodniego Mazowsza.
– Na imponujący kunsztem i liczbą zbiór pieśni maryjnych składają się polskie tłumaczenia łacińskich hymnów mariologicznych, średniowieczne anonimy, kwiat renesansowej i barokowej literatury polskiej, wreszcie utwory będące wyrazem pobożności ludowej – mówi o repertuarze polskich pieśni maryjnych Adam Strug.
Przedmiotem prowadzonych przez Adama Struga spotkań śpiewaczych są pieśni przekazywane w tradycji ustnej – religijne i świeckie. Ten rodzaj śpiewu określany jest jako naturalny, tradycyjny lub plemienny.
– Spotkania śpiewacze zainaugurowaliśmy w 1999 roku. Pierwsza grupa, licząca ok. 40 osób, spotykała w kapitularzu dominikanów w Warszawie przy ul. Freta. Obecne zgromadzenia liczą kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób – opowiada śpiewak.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Warszawie w bibliotece przy ul. Czerniakowskiej 178 A. Najbliższe będzie we wtorek 15 maja o godz. 18.00. Formuła spotkań jest nieinwazyjna – prowadzący podaje motyw, a uczestnicy śpiewają.
***
Adam Strug jest polskim śpiewakiem i instrumentalistą, etnomuzykologiem, poetą, autorem piosenek, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, scenarzystą filmów dokumentalnych. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, wykonującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.