Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: Adam Strug zaprasza na spotkania śpiewacze

13 maja 2018 | 08:31 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Marek Maliszewski / REPORTER

To muzyka najpiękniejsza na świecie, a do tego nasza. Kto jej doświadczył, będzie do niej wracał – powiedział KAI śpiewak i instrumentalista Adam Strug, który zaprasza na organizowane w Warszawie spotkania śpiewacze. W maju wykonywane będą tradycyjne pieśni maryjne w wariantach melodycznych z północno-wschodniego Mazowsza.

– Na imponujący kunsztem i liczbą zbiór pieśni maryjnych składają się polskie tłumaczenia łacińskich hymnów mariologicznych, średniowieczne anonimy, kwiat renesansowej i barokowej literatury polskiej, wreszcie utwory będące wyrazem pobożności ludowej – mówi o repertuarze polskich pieśni maryjnych Adam Strug.

Przedmiotem prowadzonych przez Adama Struga spotkań śpiewaczych są pieśni przekazywane w tradycji ustnej – religijne i świeckie. Ten rodzaj śpiewu określany jest jako naturalny, tradycyjny lub plemienny.

– Spotkania śpiewacze zainaugurowaliśmy w 1999 roku. Pierwsza grupa, licząca ok. 40 osób, spotykała w kapitularzu dominikanów w Warszawie przy ul. Freta. Obecne zgromadzenia liczą kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób – opowiada śpiewak.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Warszawie w bibliotece przy ul. Czerniakowskiej 178 A. Najbliższe będzie we wtorek 15 maja o godz. 18.00. Formuła spotkań jest nieinwazyjna – prowadzący podaje motyw, a uczestnicy śpiewają.

***
Adam Strug jest polskim śpiewakiem i instrumentalistą, etnomuzykologiem, poetą, autorem piosenek, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, scenarzystą filmów dokumentalnych. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, wykonującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.