Warszawa: Akademickie Spotkanie Ekumeniczne
18 stycznia 2017 | 08:40 | mag Ⓒ Ⓟ
Poprzez życie w jedności z Bogiem stajemy się świadkami wiary – podkreślił bp Marek Solarczyk w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, gdzie odbyło się Akademickie Spotkanie Ekumeniczne pt. „Wyzwania współczesnego duszpasterstwa”. Wzięli w nim udział członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej oraz alumni seminariów duchownych poszczególnych wyznań chrześcijańskich. Był to pierwszy akcent tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w stolicy.
W czasie wspólnych nieszporów bp Solarczyk nawiązał do słów papieża Benedykta XVI wypowiedzianych w archikatedrze warszawskiej. Podkreślił, że celem duszpasterstwa jest pomoc ludziom w odkryciu Boga i przyjęciu Jego miłości. – Mamy być tymi, którzy dadzą światu czytelne świadectwo, że usłyszeliśmy nasze imię wypowiedziane przez Boga – powiedział biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, zwracając się do duchownych poszczególnych wyznań. Przypomniał jednocześnie, że Chrystus każdego traktuje indywidualnie. – On zna nas po imieniu – zaznaczył.
– Będziemy oddanymi duszpasterzami tylko wówczas, kiedy inni, przychodząc do nas, nie będą mieli żadnej wątpliwości, że słyszymy nasze imię wypowiadane przez Boga w każdym momencie naszego życia oraz pomożemy im usłyszeć to ich imię, które Pan wypowiada w ich życiu i poprzez ich wiarę – zauważył bp Solarczyk.
Z kolei bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego zachęcał duchownych do rachunku sumienia z tego jakimi są pasterzami wobec powierzonych im ludzi. – Świat potrzebuje właścicieli, a nie najemników. Jeśli nie będę dobrym pasterzem, jeśli moje życie nie będzie spójne z tym co głoszę, jeśli będę tylko połowicznie szedł za Chrystusem to w pewnym momencie zostanę zdemaskowany – ostrzegł kaznodzieja.
Przywołując przykład św. Pawła, bp Malicki zwrócił uwagę, że ceną za wierność Bogu może być niekiedy śmierć. – Na ile jesteśmy zdeterminowani jako duszpasterze by zmieniać świat dla Chrystusa. Na ile inni widzą, że płoniemy miłością do Boga – pytał duchowny.
Nieszpory poprzedziło ekumeniczne spotkanie naukowe pt. „Wyzwania współczesnego duszpasterstwa”.
Na problemu ignorancji w wierze zwrócił uwagę ks. prof. UKSW dr hab. Marek Tatar. Podkreślił, że aby głosić Chrystusa trzeba Go najpierw osobiście spotkać i doświadczyć – To musi być spotkanie osobowe, a nie spotkanie z treścią o Bogu – powiedział wykładowca. Stwierdził, że jednym z dużych wyzwań współczesnych jest nieznajomość prawd wiary. – Próba egzegezy danych pojęć w czasie kazania jest ucieczką w naukowość, zamiast uczciwego rozeznawania prawd wiary. Naszym zadaniem nie jest okopywanie się, ale umiejętność ewangelicznego świadectwa o charakterze apologetycznym – podkreślił ks. Tatar.
Przestrzegł również przed niebezpieczeństwem subiektywistycznego indywidualizmu. – Myślenie w kategoriach moja wiara, moje chrześcijaństwo odbija się na przeżywaniu sakramentów, czy traktowaniu liturgii – zauważył duchowny.
Z kolei ks. Adam Misiejuk z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed duszpasterstwem młodzieży. Podkreślił, że podstawą mówienia w ogóle o duszpasterstwie jest bycie z młodymi tam gdzie oni są, co pozwala dostrzegać ich przemiany i potrzeby. W związku z tym jak podkreślił ks. Misiejuk, duszpasterz powinien być przede wszystkim przyjacielem. Młodzież nie chce bowiem Kościoła jako kolejnej instytucji, w swoim życiu. Nie chcą oni wykwalifikowanych mówiących trudnym i hermetycznym językiem teologów, ale świadectwa i prawdziwej wiary. Naszym zadaniem jest pokazać im, że jedynie Chrystus jest w stanie odpowiedzieć na ich głębokie pytania, potrzeby i bolączki – podkreślił prawosławny duchowny.
Zwrócił uwagę, że wiara związana jest z ludzką wolnością – Chrystus nikogo nie zmuszał, ani nikomu się nie narzucał. On pytał ludzi o ich pragnienia i ich wiarę szanując jednocześnie wolną wolę człowieka i jego wybory – przypomniał duchowny. Podkreślił, że zadaniem duszpasterza jest głoszenie z gorliwością prawdy o Chrystusie. Nie od niego jednak zależy czy ktoś przyjmie prawdę o Bogu czy też nie.
Natomiast zagadnienie duszpasterstwa małżeństw poruszył ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego.
Ekumeniczne spotkanie zakończyła wspólna agapa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.