Warszawa: Badania religijności na prawym brzegu Wisły
16 października 2010 | 10:58 | ws Ⓒ Ⓟ
Dnia 18 października w diecezji warszawsko-praskiej Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC rozpoczyna badania postaw społeczno-religijnych. Na zlecenie diecezji zostanie przygotowany raport o stanie wiary w prawobrzeżnej Warszawie i okolicach.
Do tej pory ISKK przebadał w 2006 r. mieszkańców archidiecezji warszawskiej (lewa strona Wisły). Badanie diecezji warszawsko-praskiej jest po diecezji płockiej i drohiczyńskiej siedemnastą diecezją, która będzie dysponowała naukowym raportem na temat stanu religijności i postaw społecznych mieszkańców.
„Dzięki badaniu będzie można określić specyfikę prawobrzeżnej części Warszawy” – mówi ks. prof. Witold Zdaniewicz, Dyrektor ISKK. „Czy rzeczywiście różni się ona pod względem religijnym od swojej lewobrzeżnej siostry?” Badanie dostarczy materiału do dyskusji i prac pastoralnych. „Chcemy, aby badania miały również cel dydaktyczny – chodzi o to, aby duszpasterze wiedzieli, jacy są mieszkańcy ich parafii”.
W diecezji warszawsko-praskiej zgodnie z wynikami badań dominicantes na niedzielną Mszę św. przychodzi jedynie co trzeci ochrzczony. Dlatego ks. Zdaniewicz stwierdza, że „badanie stworzy obraz też tych, którzy powinni być celem nowej ewangelizacji”. „Naszym marzeniem jest, aby badanie pomogło w szukaniu metod dotarcia też do tych, którzy chociaż wierzą, to nie korzystają regularnie z sakramentów”” – dodaje.
Badanie zostanie przeprowadzone na dużej próbie ponad 1 tys. respondentów. Dla obszaru diecezji to bardzo duża liczba, ponieważ badanie zostało tak zaplanowane, aby była możliwość opisania całej diecezji w trzech częściach: miasta, jego obrzeży oraz terenów wiejskich. Próbę przygotował statystyk Andrzej Radźko. Kwestionariusz do badania opracował Zespół Sondaży Społecznych OPINIA pod kierunkiem dr. Lucjana Adamczuka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.