Warszawa: Biskup Polowy uhonorowany złotym medalem „Za zasługi dla Policji”
20 lipca 2013 | 18:28 | kos Ⓒ Ⓟ
Biskup Polowy WP Józef Guzdek otrzymał złoty medal "Za Zasługi dla Policji", podczas odbywających się w Warszawie centralnych obchodów święta policji. W południe funkcjonariusze odebrali na Zamku Królewskim odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie. Jutro o godzinie 9.00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie biskup polowy przewodniczyć będzie Mszy św. w intencji policji.
Wśród kilkudziesięciu wyróżnionych dziś policjantów znaleźli się m. in. funkcjonariusze, którzy zatrzymali podejrzanego o wywołanie 25 czerwca fałszywych alarmów bombowych w ponad 20 miejscach w całym kraju.
Podczas spotkania Komendant Główny Policji powiedział, że być wyróżnionym w tym historycznym dla Rzeczypospolitej miejscu jest na pewno ogromnym zaszczytem. – Dostąpią go dziś funkcjonariusze policji, którzy swoim zaangażowaniem w służbie, profesjonalnym działaniem, skutecznością w walce z przestępczością, wpływają na wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków – dodał nadinsp. Marek Działoszyński.
Zauważył, że wśród wyróżnianych są też osoby spoza policji, które zostaną uhonorowane medalami "Za Zasługi dla Policji". – Jesteście państwo nieocenionymi przyjaciółmi naszej formacji. Dziękuję za wsparcie, którego nam udzielacie – podkreślił szef policji.
Wśród wyróżnionych medalem "Za Zasługi dla Policji" obok biskupa polowego znaleźli się także gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych i Apoloniusz Tajner, trener oraz prezes Polskiego Związku Narciarskiego.
W uroczystości na Zamku Królewskim wzięli udział m.in. Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW i szefowie służb mundurowych m. in. SOK, BOR i SG.
Min. Sienkiewicz przypomniał, że w ciągu ostatnich 23 lat zginęło blisko 170 policjantów. Zauważył, że prawdziwą ceną ich działalności jest ryzyko utraty życia. Podkreślił, że właśnie obecność policji, to pokazanie obecności państwa, "wprowadzającego elementarny ład, spokój i bezpieczeństwo obywateli".
W południe na Placu Zamkowym, z udziałem Premiera Donalda Tuska, odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowych policjantów ze stołecznego oddziału prewencji.
Pięciu laureatów konkursu "Policjant, który mi pomógł" otrzymało pamiątkowe statuetki. To plebiscyt organizowany przez Niebieską Linię, a nagrody otrzymują w nim funkcjonariusze szczególnie zaangażowani w ochronę osób pokrzywdzonych przemocą domową.
Minister Sienkiewicz wręczył policjantom z woj. lubuskiego tzw. "algorytmy i kwestionariusze szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie", opracowane przez MSW z organizacjami pozarządowymi. Jest to pilotażowy program dotyczący szacowania ryzyka zagrożenia przemocą w rodzinie.
Jutro o godzinie 9.00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie biskup polowy przewodniczyć będzie Mszy św. w intencji policji. Po południu na Agrykoli odbędzie się piknik rodzinny i rozegrany zostanie mecz piłkarski między funkcjonariuszami z Polski i Niemiec.
24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie – 7 października 1944 r. – Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję. Obecnie służbę w Policji pełni blisko 100 tys. funkcjonariuszy co czyni ją największą służbą mundurową w kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.