Warszawa: biura Radia Maryja będą zamknięte
29 sierpnia 2002 | 12:44 | im //ad Ⓒ Ⓟ
Od 1 października Biura Radia Maryja działające bez zgody biskupa w parafiach archidiecezji warszawskiej zostaną zamknięte – zdecydował kard. Józef Glemp, powołując się na normy prawa kanonicznego.
Decyzja ta znajduje się w wydanym 14 sierpnia dekrecie dotyczącym działania katolickich środków przekazu w archidiecezji warszawskiej.
Metropolita warszawski, Prymas Polski kard. Glemp, zgodnie z normami Prawa Kanonicznego przypomina w dekrecie, że „żadna instytucja kościelna, nawet znana, zasłużona, ceniona czy nawet charyzmatyczna, nie może bez zgody biskupa na terenie jego diecezji organizować nabożeństw, konferencji lub innych form nauczania religijnego”.
„Biura Radia Maryja w parafiach warszawskich będą mogły kontynuować swoją działalność, gdy przełożeni tych instytucji poproszą i otrzymają zgodę ordynariusza warszawskiego na ich kontynuowanie” – czytamy w dekrecie.
Jednocześnie dokument ustanawia Instytut Archidiecezjalny Środków Przekazu oraz wyraźnie określa sposób funkcjonowania i finansowania diecezjalnego Radia „Józef”.
Oto pełna treść dekretu:
*S*ynody Biskupów i nauczanie Papieży, idąc za wskazaniami Soboru Watykańskiego II, podkreślają wagę obecności w Kościele wielkiego daru Słowa Bożego i wskazują na obowiązek jego głoszenia. Jan Paweł II ujmie to w wyrażeniu „nowa ewangelizacja”. Nowa ewangelizacja staje przed Kościołem jako wielkie zadanie ku przyszłości. Pisze Papież: „Mamy karmić się słowem, aby być „sługami Słowa” w dziele ewangelizacji. Jest to z pewnością jedno z najważniejszych zadań stojących przed Kościołem na progu nowego tysiąclecia” (NMI, 40)
Jesteśmy świadkami rozwoju teologii Słowa i w praktyce dostrzegamy doskonalenie głoszenia słowa Bożego. Zauważamy także, jak niemal gwałtownie rozwijają się techniczne możliwości rozpowszechniania myśli mówionych, zapisanych lub przekształconych w obraz. Dzięki środkom przekazu głos i obraz mogą docierać szybko niemal do każdego zakątka ziemi.
Kościół doceniając każde słowo ludzkie interesuje się przede wszystkim słowem Bożym, wypowiedzianym najpełniej w Jezusie Chrystusie. Ten skarb Słowa Bożego został powierzony Kościołowi (kań. 747 par. 2, KPK) i dlatego Kościół musi Słowo strzec i uporządkować jego głoszenie. W odniesieniu do Kościoła partykularnego (diecezji) zadania te spoczywają na biskupie diecezjalnym (kań. 756 par. 2 – KPK), gdyż biskupi „… są jednak w odniesieniu do wiernych powierzonych ich trosce autentycznymi nauczycielami i mistrzami wiary. Temu autentycznemu przepowiadaniu swoich biskupów wierni zobowiązani są okazać religijne posłuszeństwo” (kań. 753 KPK). Co więcej, biskup zobowiązany jest w swojej diecezji wydać odpowiednie dyspozycje, ponieważ „w wykonywaniu przepowiadania wszyscy powinni nadto zachować normy wydawane w tej sprawie przez biskupa diecezjalnego” (kań. 772, par. l – KPK). Dlatego też biskupi nie głoszą nauk w sąsiednich diecezjach bez zgody biskupa tamtej diecezji. „Listy Pasterskie” Episkopatu czytane są we wszystkich diecezjach, ponieważ ich tekst najpierw zatwierdzili wszyscy biskupi czyli Konferencja Episkopatu.
Stąd też żadna instytucja kościelna, nawet znana, zasłużona, ceniona czy nawet charyzmatyczna, nie może bez zgody biskupa na terenie jego diecezji organizować nabożeństw, konferencji lub innych form nauczania religijnego. Podobnie proboszcz na terenie swojej parafii nie może bez zgody władzy diecezjalnej przyjmować zleceń innych instytucji kościelnych w zakresie nauczania religijnego i pozwalać na jakiekolwiek zbiórki pieniężne. W przeciwnym wypadku popada w konflikt z prawem kanonicznym i nadwyręża jedność Kościoła.
Wydając niniejsze normy dla Archidiecezji Warszawskiej pragnę, aby głoszenie słowa Bożego zyskało zorganizowane wsparcie i dynamizm w „nowym ewangelizowaniu”.
*_Normy szczegółowe_:*
*Instytut Archidiecezjalny Środków Przekazu*
*1.* Przy Kurii Metropolitalnej w Warszawie ustanawiam Instytut Archidiecezjalny Środków Przekazu. Rozpocznie działalność z chwilą mianowania przeze mnie prezesa, który zaproponuje do zatwierdzenia odpowiednich współpracowników.
*2.* Instytut będzie podlegał bezpośrednio Arcybiskupowi Warszawskiemu pozostając w ścisłej współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa i Wydziałem Nauki Katolickiej.
*3.* Zadaniem Instytutu jest promowanie i głoszenie nauki Kościoła w dostępnych środkach przekazu, zgodnie z Prawem Kanonicznym oraz wskazaniami Synodu Plenarnego i Archidiecezjalnego.
*4.* Do zadań Instytutu należeć będzie zbieranie informacji, zwłaszcza z terenu Archidiecezji, przekazywanie wiadomości i stosownych materiałów do Radia „Józef” lub innych ośrodków religijnego i kulturalnego życia Kościoła. Instytut winien archiwizować religijne życie Archidiecezji obecne w Mediach.
*Radio „Józef”*
*l.* Pośród kilku instytucji archidiecezjalnych związanych z szerzeniem słowa Bożego, szczególne miejsce zajmuje Radio „Józef”. Na czele Radia „Józef” stoi mianowany przez Arcybiskupa dyrektor, którego wspomagają dwaj zastępcy.
*2.* Dzieło Radia „Józef” wspomaga Rada Programowa i Rada Ekonomiczna. Rady, składające się przynajmniej z trzech osób, wspomagaj ą Radio bezinteresownie.
*3.* Zaleca się, aby przy każdej parafii powstało Koło Przyjaciół Radia „Józef”. Działalność kół zlecam opiece Akcji Katolickiej.
*4.* Dniem patronalnym Radia „Józef” jest Uroczystość św. Józefa. W tym dniu Koła Przyjaciół Radia „Józef” dokonują zbiórki.
*5.* Parafie i rektoraty duszpasterskie winny zaprosić przedstawicieli Radia „Józef” na „Niedzielę z Radiem Józef”, przynajmniej raz na trzy lata.
*6.* Radio „Józef ” będzie ściśle współpracowało z Fundacją Świątyni Opatrzności Bożej. Rozwój budowy i sprawowane przy Świątyni modły winny być stałym przedmiotem zainteresowania Radia „Józef”.
*Fundusze na Środki Przekazu*
*1.* Gwarantem pracy i rozwoju Instytutu i innych form przekazu ewangelizacyjnego będzie Archidiecezja. Archidiecezja będzie się zwracała o pomoc do wiernych i do wielkoduszności sponsorów, aby rozwijać głoszenie słowa Bożego w dostępnych dzisiaj formach.
*2.* Dzień l września, będący rocznicą napaści na Polskę i wybuchu II wojny światowej, coraz częściej odbierany jest jako dzień wielkiego apelu o sprawiedliwy pokój, o zaniechanie wszelkiej agresji. Pragnę, aby wierni Archidiecezji włączyli się swą modlitwą w sprawę pokoju za pośrednictwem Radia „Józef”. Taca parafialna z niedzieli po l września będzie przeznaczona na Radio „Józef”.
*3.* Wielkim wkładem w dzieło Radia „Józef” jest współpraca słuchaczy. Przekazane uwagi lub wiadomości, napisane lub kompetentnie wygłoszone felietony, stanowią o bogactwie Radia jako narzędziu ewangelizacji.
Niech Bóg błogosławi dziełu, któremu patronuje Opiekun Jezusa.
_Józef Kardynał Glemp Arcybiskup Metropolita Warszawski Prymas Polski_
Zgodnie z normami Prawa Kanonicznego, przypomnianymi przez Dekret Jego Eminencji Arcybiskupa Warszawskiego, Prymasa Polski, funkcjonujące dotychczas „Biura Radia Maryja” itp., winny od l października br. zaprzestać swej działalności, chyba, że przełożeni tych instytucji poproszą i otrzymają zgodę Ordynariusza Warszawskiego na ich kontynuowanie.
_Piotr Jarecki Wikariusz Generalny_
Warszawa, dnia 14 sierpnia 2002 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.