Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: bp Guzdek na młodzieżowym apelu pamięci w 78. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

18.09.2017 , kos, Warszawa, 18-09-2017 Ⓒ ℗

Pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie na warszawskim Muranowie odbył się z udziałem młodzieży szkolnej apel upamiętniający 78. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. W apelu uczestniczył bp Józef Guzdek, który poprowadził modlitwę w intencji ofiar sowieckich zbrodni.

Pod pomnikiem zgromadzili się przedstawiciele ponad 50 szkół podstawowych i ponadpodstawowych ze swoimi pocztami sztandarowymi.

Ordynariusz wojskowy podziękował młodzieży za ich obecność i przywiązanie do wartości patriotycznych. – Jestem pod wrażeniem tego lasu sztandarów, pod wrażeniem waszej obecności, że chcecie poznawać przeszłość, po to by budować lepszą przyszłość – powiedział bp Guzdek.

Zachęcał młodzież, aby patrząc na podkłady kolejowe, na których umieszczone są nazwy miejscowości związanych z martyrologią Polaków na Wschodzie, polecała zmarłych Bożemu Miłosierdziu. – Pamiętając o tych, którzy tam polegli, zginęli, zostali zamordowani prośmy o pokój na świecie. Prośmy, tak jak mówił ks. Zdzisław Peszkowski, o przebaczenie i pojednanie, bo te dwie wartości budowane na fundamencie prawdy zagwarantują nam przyszłość – powiedział.

Młodzież szkolna co roku, od 22 lat gromadzi się pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie 17 września lub w okolicach tego dnia. Przez wiele lat w spotkaniach brał udział ks. prał. Zdzisław Peszkowski, jeden z orędowników prawdy o ofiarach Katynia. Apel zorganizowała Fundacja „Golgota Wschodu” oraz „Solidarność” regionu Mazowsze. Apel poprowadzili Halina Kurpińska oraz Andrzej Kropiwnicki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.