Warszawa: bp Guzdek przewodniczył Mszy św. z okazji Święta Sił Powietrznych
28 sierpnia 2015 | 15:58 | kos Ⓒ Ⓟ
Mszą św. sprawowaną w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego przez biskupa polowego WP Józefa Guzdka rozpoczęły się obchody Święta Lotnictwa. Delegacja dowództwa Sił Powietrznych i biskup polowy złożyli kwiaty w Kaplicy Pamięci oraz pod umieszczonym u wejścia do katedry śmigle – symbolu ofiary polskich lotników. W południe na Polu Mokotowskim, pod pomnikiem Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945 odbył się uroczysty apel z udziałem przedstawicieli władz państwowych i wojskowych.
Na początku Mszy św. do katedry polowej wprowadzony został poczet sztandarowy Sił Powietrznych RP. Odegrany został Mazurek Dąbrowskiego.
O modlitwę w intencji braci lotniczej poprosił biskupa polowego ks. płk Janusz Radzik, dziekan Sił Powietrznych. Przypomniał, że Święto Lotnictwa upamiętnia zwycięstwo Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w tzw. Challenge’u Berlińskim 1932, najbardziej prestiżowych zawodach lotniczych ówczesnego czasu. – Mszą św. chcemy oddać należną pamięć tym wszystkim, którzy byli i są symbolami odwagi, męstwa oraz profesjonalizmu, którzy swoje poświęcenie zawodowe, pasję, zdrowie i życie oddawali i oddają wielkiej lotniczej sprawie – powiedział.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że kościół jest przestrzenią, w której człowiek znajduje odpowiedź na najważniejsze, nurtujące go pytania. Przypomniał, że świątynia jest miejscem nadziei, w którym wierzący naprawę swego życia i sumienia mogą dokonać w sakramencie pokuty i pojednania. – W Święto Lotnictwa przybywamy do katedry polowej, aby przemyśleć nasze wybory i decyzje, nasze dokonania i zaniedbania w życiu osobistym, rodzinnym i na służbie Bogu i Ojczyźnie – powiedział.
Nawiązując do przypowieści o pannach mądrych i nieroztropnych ordynariusz wojskowy powiedział, że kościół jest także miejscem refleksji, medytacji, lektury Słowa Bożego i nabywania mądrości potrzebnej w codziennym życiu. – Dziś wyznawcom Chrystusa pozostaje tylko siła prawdy i mądrość, odpowiedzialnych decyzji i wyborów. Tym powinniśmy zadziwiać świat i pomagać, aby stawał się odrobinę lepszy – powiedział. Zachęcił, aby na modlitwie w świątyni pytać o naszą roztropność w każdym wymiarze życia. – Dlatego prośmy przez wstawiennictwo patronki lotników, Matki Bożej Loretańskiej o dar mądrości. Niech Bóg sprawi, że ta chwila refleksji w katedrze polowej pomoże nam zrobić kolejny krok w stronę mądrości – życzył zebranym.
Eucharystię z ordynariuszem wojskowym koncelebrowało liczne grono kapelanów służących żołnierzom w stalowych mundurach.
Mszę św. uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, która przed rozpoczęciem Eucharystii wystąpiła z krótkim koncertem. We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy Sił Powietrznych z gen. dyw. Janem Śliwką, szefem Inspektoratu Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego, dowódcy, kadra, kierownictwo urzędów centralnych MON, kombatanci i seniorzy zrzeszeni w stowarzyszeniach lotniczych. Do katedry przybyły liczne poczty sztandarowe jednostek wojskowych i organizacji kombatanckich.
Dziekani sił powietrznych ks. płk Wiesław Żydel i ks. płk Aleksy Andrejuk z ewangelickiego i prawosławnego duszpasterstwa wojskowego złożyli polskim lotnikom życzenia z okazji ich święta.
Po zakończeniu Mszy św. w Kaplicy Pamięci oraz przy umieszczonym przy wejściu katedry śmigle-symbolu ofiary polskich lotników – złożone zostały kwiaty.
W południe na Polach Mokotowskich, pod pomnikiem poświęconym polskim lotnikom poległym podczas wojny odbył się uroczysty apel z okazji Święta Lotnictwa. Oczekiwanym przez wszystkich uczestników momentem uroczystości był przelot samolotów wojskowych ISKRA nad Polami Mokotowskimi – dawnym lotniskiem wojskowym.
Święto Lotnictwa obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa pilota Franciszka Żwirki i mechanika Stanisława Wigury w tzw. Challenge’u Berlińskim w 1932 roku. Lotnicy dokonali tego na samolocie polskiej konstrukcji RWD-5. Niestety dwa tygodnie później, będący na ustach całej lotniczej Europy Polacy, zginęli w drodze na kolejne zawody w Pradze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.