Warszawa: bp Kiciński modlił się za osoby życia konsekrowanego
28 stycznia 2018 | 10:14 | Warszawa / mip Ⓒ Ⓟ
Życie konsekrowane jest darem dla Kościoła, ale też dla całego świata – powiedział bp Jacek Kiciński podczas Mszy świętej w kościele Krzyża Świętego w Warszawie, transmitowanej na antenie radiowej Jedynki. Podczas liturgii hierarcha, w przededniu obchodzonego 2 lutego Dnia Życia Konsekrowanego modlił się za siostry i braci zakonnych oraz dziewice, wdowy i pustelników.
Hierarcha zwrócił uwagę na misję, jaką we współczesnym świecie wypełniają osoby życia konsekrowanego. – Życie konsekrowane jest darem dla Kościoła, ale też dla całego świata – zaznaczył biskup.
Zwrócił uwagę, że współcześnie potrzeba nam ludzi, którzy będą przemawiać z mocą i w imieniu Boga. Zdaniem wrocławskiego biskupa pomocniczego, są nimi siostry i bracia zakonni, dziewice, wdowy i pustelnicy, którzy doświadczając miłości Boga, pragną tą miłością dzielić się z każdym człowiekiem.
– Bóg mówi przez współczesnych proroków. Przez osoby, które doświadczając miłości Boga i słysząc głos Jezusa „Pójdź za mną”, starają się go naśladować poprzez życie radami ewangelicznymi – powiedział bp Kiciński. Zaznaczył, że ich misją jest głoszenie dobrej nowiny we wszystkich miejscach na ziemi, zwłaszcza na peryferiach naszego życia.
Biskup zwrócił uwagę, że współcześnie przeżywamy duchowego zagubienia, głodu miłości, czy kryzysu wierności; coraz częściej jesteśmy świadkami życia kulturą chwili. – To wszystko sprawia, że potrzeba nam przewodników na drodze wiary. Potrzeba nam ludzi, którzy przywrócą prawdziwe oblicze miłości, wierności i jedności – stwierdził hierarcha.
Biskup Kiciński zwrócił uwagę, że od początku życia zakonnego mnisi i mniszki są świadkami, że w Bogu można odnaleźć prawdziwą, wierną miłość, która wyraża się najpełniej w postawie służby wobec drugiego człowieka.
Biskup nawiązał także do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. – Historia naszej ojczyzny znaczona jest świadectwem wielu kapłanów, sióstr i braci zakonnych, którzy nigdy nie szczędzili sił, by ojczyzna była wolna. Wielu z nich poniosło śmierć męczeńską – zauważył duchowny.
Wskazał, ze również dziś osoby konsekrowane uczestniczą w przemianie współczesnego świata. Wymienił, że można spotkać je w szpitalach, domach opieki, jadłodajniach dla ubogich, parafiach, szkołach i na wyższych uczelniach; towarzyszą też więźniom i uchodźcom. – To jest owoc zachwytu nad miłością Boga, który posya do drugiego człowieka – wskazał biskup.
W piątek w Kościele powszechnym obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Tegorocznym obchodom będzie towarzyszyć hasło: „Życie konsekrowane w Kościele i dla Kościoła”.
Biskup Jacek Kiciński od 2017 r. jest przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.