Warszawa – Damy i kawalerowie Zakonu Maltańskiego modlili się w katedrze polowej
24 czerwca 2022 | 22:57 | kos, www.zakonmaltanski.pl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup Wiesław Lechowicz przewodniczył w katedrze polowej WP Mszy św. dla członków Zakonu Maltańskiego. W Eucharystii uczestniczył m. in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.
W homilii biskup polowy dziękował damom i kawalerom Zakonu Maltańskiego za świadectwo wiary, popartego ofiarnością i uczynkami miłosierdzia. – Potrzebujemy w świecie współczesnym ludzi, którzy będą bronić wiary nie tyle słowami czy deklaracjami, ale życiem korespondującym z Ewangelią. Życie harmonizujące i korespondujące z Ewangelią, to życie oparte na miłości – powiedział.
Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest „wołaniem o miłość”. Jako przykład wskazał na jedno z wezwań litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa „Serce Jezusa – gorejące ognisko miłości”.
– Im bliżej będziemy Jezusa, im bardziej będziemy szukać Jego bliskości, im bardziej będziemy się ogrzewać przy Jego gorejącym sercu, tym większe będą szanse, że wiarą i miłością odpowiemy na Jego miłość – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali duchowni związani z Zakonem Maltańskim. We Mszy św. uczestniczyli Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Niels Carl Alexander Lorijn, ambasador Zakonu Maltańskiego w Polsce, Jacek Tarnowski, prezes Zarządu Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, który po Komunii świętej odczytał modlitwę w intencji zakonu. Mszę św. zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo, którego udzielił bp Wiesław Lechowicz.
***
Zakon Maltański to jedna z najstarszych instytucji zachodniej i chrześcijańskiej cywilizacji. Powstał w Jerozolimie ok. 1050 r., jest zakonem rycerskim, którego członkami są głównie osoby świeckie. W 1113 r. papież Paschalisa II, wydał bullę nadając Zakonowi pełną suwerenność, tak od władz świeckich, jak i kościelnych.
Przez okres wojen krzyżowych Zakon stworzył strukturę państwową, a utrzymując przez kilkaset lat najwyższą w świecie sprawność bojową stał się prawdziwym przedmurzem chrześcijańskiej Europy dla świata muzułmańskiego. Wówczas to zyskał wielkie znacznie i prestiż, które pozwalają w dzisiejszym świecie działać charytatywnie w blisko 120 krajach. Zakon Maltański jest pierwowzorem działań humanitarnych i charytatywnych realizowanych na szeroką skalę. Posługa szpitalnicza, która jest główną misją Zakonu Maltańskiego, niesiona jest pod białym ośmiokątnym krzyżem na czerwonym tle, który znany jest wszędzie jako symbol ratownictwa.
Na ziemiach polskich Zakon obecny jest od początku XII w. W 1187 r. książę Mieszko III Stary i biskup poznański Radwan przekazali Zakonowi pod opiekę założone przy kościele św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu, hospicjum dla wędrowców i pątników – najstarszy polski szpital. Do dzisiaj istnieje w tym miejscu kościół, przy którym kontynuowana jest działalność maltańska.
Zakon Maltański współcześnie
Od 1927 r. Związek Polskich Kawalerów Maltańskich jest oficjalną organizacją reprezentującą Suwerenny Rycerski Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim. Po okresie komunizmu, kiedy działalność ZPKM była w Polsce zabroniona, w 1991 r. aktywność Związku na terenie Polski została przywrócona.
Aktualnie, w Polsce funkcjonuje 18 oddziałów MSM, 6 ośrodków pomocy dla osób niepełnosprawnych, starszych i samotnych (Poznań, Kraków, Katowice, Radom, Olsztyn, Warszawa) 2 domy pomocy społecznej (Szyldak, Puszczykowo) 2 centra pomocy specjalistycznej (Kraków, Poznań) 1 specjalistyczne przedszkole (Kraków) 1 szpital (Barczewo).
Dzięki jakości pracy swoich członków i dochowaniu tradycji, Zakon Maltański posiada pozycję gwaranta wykonania misji dobroczynnych, jest wiarygodnym powiernikiem środków przekazywanych na te cele.
Pomoc Ukrainie
Maltańska Służba Medyczna (MSM) w 2014 r. zabezpieczała ewakuację poszkodowanych z Kijowskiego Majdanu, potem wdrażała, we współpracy z polskim MSZ, kilkuletni program szkolenia w zakresie pomocy przedmedycznej (1-sza pomoc). W czasie pandemii Covid MSM szkoliła odpowiednie służby cywilne (policjantów, strażaków, nauczycieli) oraz przekazała pomoc w postaci znacznej ilości środków higieny oraz ochrony osobistej. Dzięki temu programowi około 2500 przeszkolonych osób oraz dostarczony sprzęt medyczny służą Ukraińcom od pierwszych dni wojny. Dzięki tym kontaktom Zakon Maltański Polska posiada precyzyjne informacje nt. potrzeb i może realizować pomoc w sposób najbardziej precyzyjny i skuteczny.
Program „Pomoc dla Ukrainy” Zakonu Maltańskiego Polska został uruchomiony natychmiast po wybuchu wojny, bo już 25 lutego, a jego wartość, dzięki międzynarodowym strukturom Zakonu, po 3 miesiącach wynosi 46 750 000 PLN.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.