Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: dawna muzyka wschodnich i zachodnich chrześcijan

19 października 2018 | 17:12 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ

W zabytkowym kościele św. Katarzyny przy ul. Fosa 17 w niedzielę 21 października o godzinie 19:00 odbędzie się koncert z cyklu „Muzyka u św. Katarzyny”. Zespół Muzyki Dawnej Aulos zaprezentuje muzykę kilku Kościołów wschodnich, zestawiając ją z polskimi pieśniami ludowymi i średniowiecznymi śpiewami pielgrzymów.

– To nie będzie nasz pierwszy koncert u św. Katarzyny. Wykonywałyśmy już tam programy bardziej jednolite, jak np. same “Cantigas de Santa Maria” Alfonsa X el Sabio, pieśni Maryjne czy wielkopostne wraz z Zespołem Instrumentów Dawnych “Ars Nova”. Jednak takie zestawienie utworów – tradycji wschodnich i zachodnich – zostanie zaprezentowane przez nas po raz pierwszy – mówi w rozmowie z KAI Monika Hodorek, liderka zespołu.

Podczas koncertu zespół Aulos przybliży muzykę kilku Kościołów wschodnich, m.in. gruzińskiego, ormiańskiego, greckiego czy rosyjskiego. Zestawi ją z polską pieśnią ludową oraz średniowiecznymi pieśniami pielgrzymów.

– Muzyczną podróż rozpoczniemy na Zakaukaziu, w Gruzji i Armenii, by przez kraje środkowo- czy południowoeuropejskie dotrzeć do Półwyspu Iberyjskiego. Będzie to próba zestawienia śpiewów o podobnej tematyce, lecz w opozycyjnej stylistyce. Śpiewów, które wykonywane były niekiedy w tym samym czasie, aczkolwiek pod inną szerokością geograficzną i z zupełnie innym temperamentem. Same, pochodząc z Białegostoku, stoimy w tzw. muzycznym i kulturowym rozkroku, zastanawiając się wciąż, do którego świata jest nam bliżej, którą stylistykę czujemy bardziej. Nie wiemy tak naprawdę, czy kiedykolwiek udzielimy sobie na to konkretnej odpowiedzi. A może wcale nie musimy? – dodaje.

Anonimowe utwory wschodnich chrześcijan, często powstałe przy klasztorach, będą kontrastem do włoskich laud (Laudario di Cortona XIII w.), francuskiego Perotinusa, hiszpańskich Cantigas de Santa Maria (Alfonso X el Sabio) czy utworów ze zbioru Codex Calixtinus.

Zespół Muzyki Dawnej Aulos z Białegostoku: Monika Horodek (śpiew, flety proste, instrumenty perkusyjne), Elżbieta Kaluchiewicz (śpiew, fidel kolanowa, instrumenty perkusyjne), Magdalena Borkowska (śpiew, fidel da braccio) i Julia Piech (śpiew, instrumenty perkusyjne).

Wydarzenie organizuje warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej. Wstęp wolny.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.