Warszawa: Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan (zapowiedź)
23 lutego 2018 | 15:59 | Warszawa / ad, mp Ⓒ Ⓟ
Po raz szósty, 17 marca, w sobotę na tydzień przed Niedzielą Palmową ulicami Warszawy przejdzie Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych chrześcijan. Modlący się przemaszerują trasą od Kościoła pw. św. Klemensa na ul. Karolkowej 49 do kościoła pw. Św. Stanisława Kostki na ul. Hozjusza 2, gdzie znajduje się grób męczennika bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Drogę krzyżową poprzedzi Msza święta o godzinie 12.00. Sama droga rozpocznie się o godzinie 13.00 zaraz po Mszy.
Każdego roku na świecie zabijanych jest ok. 170 tys. chrześcijan, a dalsze 200 mln cierpi prześladowania. Represje te mają różne podłoże. Czasami jest to zorganizowane działanie państwowe, którego przyczyna jest albo religijna, jak w Arabii Saudyjskiej, gdzie wyznawanie innej religii niż islam jest zakazane, albo ideologiczna, jak w Korei Północnej, gdzie wszystkie religie są zwalczane przez państwo.
W niektórych państwach natomiast chrześcijanie są prześladowani przez swoich współobywateli innych wyznań, zaś władza albo przymyka na to oczy (jak w niektórych prowincjach Chin), albo jest zbyt słaba aby zareagować (jak w Iraku czy pogrążonej w wojnie Syrii).
Państwa chrześcijańskie, czy może raczej o chrześcijańskiej przeszłości, przywiązują do pomocy prześladowanym wyznawcom Chrystusa stosunkowo mało uwagi – mówi rzecznik prasowy wydarzenia Andrzej Dubiel. – Jako chrześcijanie mamy obowiązek niesienia pomocy naszym prześladowanym braciom w wierze – dodaje.
Nawet nie wyjeżdżając z Polski możemy zaoferować pomoc i to co najmniej na dwa sposoby – wskazuje jeden z organizatorów Tomasz Rowiński z Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego. Pierwszym jest modlitwa w ich intencji. Drugim: nagłośnienie problemu, tak aby tragedia milionów wyznawców Chrystusa przedarła się do świadomości społecznej.
Jednym z największych wrogów współczesnych chrześcijan jest obojętność opinii międzynarodowej wobec ich losu. Rozmaite tożsamości doświadczają dzisiaj szczególnej opieki prawnej w wymiarze międzynarodowej, podczas, gdy o zabijaniu chrześcijan mówi się bardzo niewiele. Niewiele dla zmiany tej sytuacji robią też polscy politycy, którzy – poza wyjątkami – zachowują tak jakby nie służyli krajowi, będącemu w najgłębszym swoim rdzeniu chrześcijańskim i katolickim – argumentuje Lech Łuczyński z biura europosła Marka Jurka. Pozostaje zaangażowanie społeczne na rzecz zmiany tej sytuacji i modlitwa. Ten drugi obowiązek chcemy w jakiejś mierze realizować podczas corocznej Drogi Krzyżowej w intencji prześladowanych chrześcijan.
Organizatorami Drogi Krzyżowej są Instytut Ordo Caritatis, Chrześcijański Kongres Społeczny, Fundacja Christiania, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Fundacja Świętego Benedykta, Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Warszawskiej.
Honorowym patronem wydarzenia jest Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.