Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: „Dziedziniec dialogu” po raz pierwszy w stolicy Polski

16 września 2013 | 20:16 | as, aw, mp, im Ⓒ Ⓟ

„Dziedziniec dialogu" – cykl debat z udziałem wierzących i niewierzących – odbędzie się w Warszawie 11 i 12 października w Warszawie. To element odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem „Dziedziniec pogan”. Inicjatorem spotkań był papież Benedykt XVI, a ich celem jest promocja dialogu i stworzenie przestrzeni, na której spotykają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie.

Za organizację polskiego „Dziedzińca dialogu” odpowiadają Archidiecezja Warszawska wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II, a patronat honorowy nad wydarzeniem roztoczył prezydent RP Bronisław Komorowski.

W wywiadzie dla KAI metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zapowiedział, że w trakcie „Dziedzińca dialogu” Kościół chce rozmawiać z ludźmi, którzy inaczej myślą i wierzą lub też nie wierzą wcale.

W ramach organizowanego w Warszawie „Dziedzińca dialogu” odbywać się będzie szereg wydarzeń. Są wśród nich: koncerty, spotkania, wystawy, happeningi, a ich zwieńczeniem będą trzy debaty podejmujące temat relacji między wiarą a – kolejno – nauką, kulturą i społeczeństwem. We wszystkich z dyskusji udział weźmie kard. Gianfranco Ravasi stojący na czele Papieskiej Rady ds. Kultury. Debaty te odbędą się 11 i 12 października br.

„Dziedziniec” zapowie cykl spotkań na 1Piętrze (Warszawa, ul. Foksal 11). Pierwsze spotkanie z cyklu „Twarzą w twarz”, przygotowane przez Instytut Papieża Jana Pawła II, odbyło się 12 września. Kolejne zaplanowano na 19 i 26 września, a także 3 października, za każdym razem o godz. 18.00. Tytuły kolejnych spotkań to: „Czy święty może być Supermanem? O dialogu sacrum z popkulturą”, „Miłosny wymiar Solidarności” oraz, jako ostatni, „Pogaństwo. Istnieje i dzieli?”.

Wraz ze startem cyklu spotkań na 1Piętrze, na Salonie24 rusza blogosfera. Młode, opiniotwórcze środowiska polskich intelektualistów rozpoczną internetową debatę na tematy światopoglądowe, religijne czy etyczno-społeczne. – Czy dialog pomiędzy różnymi środowiskami w dobie silnych podziałów polityczno-społecznych, materialnych i kulturowych jest w ogóle możliwy? – zastanawia się Łukasz Kobeszko z Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynujący działania wokół blogosfery „Dziedzińca dialogu”.

W blogosferze pojawią się wypowiedzi przedstawicieli m.in. duszpasterstwa dominikanów, portalu Rebelya, środowisk ludzi niewierzących, naukowców oraz publicystów czasopism „Kontakt”, „Dywiz”, „Christianitas”, „Fronda”, „Nowe Peryferie”, „Nowy Obywatel”, „Tygodnik Powszechny”. Wszystkim przyświecać będzie motto „Dziedzińca”, którym są słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Jerozolimie w 2000 roku: „Dialog nie jest próbą narzucenia innym naszych poglądów. Wymaga on od każdego z nas, abyśmy dochowując wierności temu, w co wierzymy, zarazem z szacunkiem słuchali się nawzajem, starali się dostrzegać wszystko, co dobre i święte w nauczaniu drugiej strony”.

Innym wydarzeniem zapowiadającym „Dziedziniec” jest konferencja „Do źródeł Dziedzińca”, która 10 października odbędzie się na UKSW. Wezmą w niej udział: Zbigniew Stawrowski (dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera), Andrzej Eliasz (rektor SWPS), Wiesław Dawidowski (prowincjał augustianów w Polsce), Hanna Wróblewska (dyrektorka Zachęty). Spotkanie poprowadzi Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II od godz. 16.00.

Tego samego dnia będzie miało miejsce szereg wydarzeń kulturalnych i duchowych. W południe na skwerze im. ks. Twardowskiego zostanie odsłonięta ławeczka jego imienia. O 18.00 zaplanowano wernisaż wystawy "Cud sensu" na tym samym skwerze oraz koncert o godz. 20.00. Od godz. 18 do 20.00 w kontenerze ustawionym na Placu Zbawiciela trwać będą debaty. Z kolei o godz. 11.00, 1500, 18.00 i 20.00 w kościele środowisk twórczych na Placu Teatralnym Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej prowadzić będzie sesję medytacji.

Od 1 do 14 października przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarta będzie wystawa "Papież dialogu-Papież Spotkania". Od 7 do 9 października w kinie Muranów zaplanowano pokazy filmowe ("Lourdes", "Ludzie Boga", "7 pieczęć") każdy o godz. 18.30.

Sam Dziedziniec Dialogu rozpocznie się w piątek 11 października przed południem, na Uniwersytecie Warszawskim o wierze i nauce będą dyskutować prof. Łukasz Turski, ks. prof. Michał Heller, prof. Piotr Węgleński oraz prof. Krzysztof A. Meissner.

Zaś po południu w Teatrze Polskim o wierze i kulturze rozmawiać mają Anna Karoń-Ostrowska, Jacek Dukaj, Andrzej Mencwel i Andrzej Seweryn, a prowadzić spotkanie będzie publicysta i pisarz Jerzy Sosnowski. W obu debatach – przed o popołudniowej gościem będzie też przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi.

Tego samego dnia Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej poprowadzi medytacje w kościele środowisk twórczych na Pl. Teatralnym w godzinach 11.00, 15.00 i 18.00 a o 18.30 w kościele św. Anny sprawowana będzie Msza św. o godz. 18.30. Od 18 do 20.00 trwać będą debaty w kontenerze na Placu Zbawiciela, a o 20.00 rozpocznie się koncert na skwerze im. ks. Twardowskiego.

Kolejna debata "Wiara a społeczeństwo" będzie miała miejsce 12 października w południe w Galerii Porczyńskich z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uczestniczyć w niej będą kard. Gianfranco Ravasi, historyk Kościoła prof. Jerzy Kłoczowski, publicysta i socjolog Andrzej Zybertowicz, filozof Krzysztof Pomian, przewodniczący Fundacji Batorego Aleksander Smolar oraz Irena Lipowicz. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski.

Również tego dnia Wspólnoty Jerozolimskie organizują od godz. 10 do 20 wspólną Eucharystię, liturgię godzin, adorację i śpiew. Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej poprowadzi też medytacje w kościele środowisk twórczych na Pl. Teatralnym w godzinach 11.00, 15.00 i 18.00. O godz. 14 rozpocznie się dzień otwarty w seminarium duchownym na Krakowskim Przedmieściu a o godz. 18 nabożeństwo Słowa w kościele św. Trójcy.

Między godz. 14 a 19 będzie można oglądać występy Teatru Pantomimy "Moralitet współczesny" na skwerze przed kościołem wizytek na Krakowskim Przedmieściu oraz przed kościołem seminaryjnym. Od 18 do 20.00 trwać będą debaty w kontenerze na Placu Zbawiciela, a o 20.00 – koncert na skwerze im. ks. Twardowskiego.

Debaty będą transmitowane za pośrednictwem internetu oraz TVP. Efektem "Dziedzińca" ma być publikacja podsumowująca i archiwizująca całe wydarzenie, która zawierać ma także poradnik jak założyć u siebie w parafii filię "Dziedzińca dialogu".

Warszawski "Dziedziniec dialogu" poprzedzi tematycznie i wzbogaci tegoroczny Dzień Papieski, który organizowany jest pod hasłem: "Papież dialogu". Dzień Papieski przypada 13 października.

W gronie instytucji wspierających „Dziedziniec dialogu” znalazły się m.in. KAI, „Więź”, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski, Foksal Eleven, Duszpasterstwo Akademickie św. Anna, Areopag XXI, Teatr Polski, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednanie „Effatha”, Poczta Polska, a wśród współorganizatorów są: Instytut Papieża Jana Pawła II, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Narodowe Centrum Kultury. Patroni medialni to Telewizja Polska i Polskie Radio.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: „Dziedziniec dialogu” po raz pierwszy w stolicy Polski

04 września 2013 | 16:50 | as, aw, mp Ⓒ Ⓟ

„Dziedziniec dialogu", który odbędzie się w w Warszawie 11 i 12 października br. w Warszawie, jest elementem odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem „Dziedziniec pogan”. Inicjatorem spotkań był papież Benedykt XVI, a ich celem jest promocja dialogu i stworzenie przestrzeni, na której spotykają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie. Za organizację polskiego „Dziedzińca dialogu” odpowiadają Archidiecezja Warszawska wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II, a patronat honorowy nad wydarzeniem roztoczył prezydent RP Bronisław Komorowski.

W wywiadzie dla KAI metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zapowiedział, że w trakcie „Dziedzińca dialogu” Kościół chce rozmawiać z ludźmi, którzy inaczej myślą i wierzą lub też nie wierzą wcale.

W ramach organizowanego w Warszawie „Dziedzińca dialogu” odbywać się będzie szereg wydarzeń. Są wśród nich: koncerty, spotkania, wystawy, happeningi, a ich zwieńczeniem będą trzy debaty podejmujące temat relacji między wiarą a – kolejno – nauką, kulturą i społeczeństwem. We wszystkich z dyskusji udział weźmie kard. Gianfranco Ravasi stojący na czele Papieskiej Rady ds. Kultury. Debaty te odbędą się 11 i 12 października br.

„Dziedziniec” zapowie cykl spotkań na 1Piętrze (Warszawa, ul. Foksal 11). Pierwsze spotkanie z cyklu „Twarzą w twarz”, przygotowane przez Instytut Papieża Jana Pawła II, odbędzie się 12 września o godz. 18.00. Antoni Libera (pisarz), ks. Andrzej Draguła (profesor Uniwersytetu Szczecińskiego), Zofia Rosińska (profesor Uniwersytetu Warszawskiego) i Zuzanna Radzik (teolog) odpowiedzą na pytanie: „Czy umiemy rozmawiać?”. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Dorosz (pisarz i publicysta).

Spotkania „Twarzą w twarz” odbywają się co czwartek – 19 i 26 września, a także 3 października, za każdym razem o godz. 18.00. Tytuły kolejnych spotkań to: „Czy święty może być Supermenem? O dialogu sacrum z popkulturą”, „Miłosny wymiar Solidarności” oraz, jako ostatni, „Pogaństwo. Istnieje i dzieli?”.

Wraz ze startem cyklu spotkań na 1Piętrze, na Salonie24 rusza blogosfera. Młode, opiniotwórcze środowiska polskich intelektualistów rozpoczną internetową debatę na tematy światopoglądowe, religijne czy etyczno-społeczne. – Czy dialog pomiędzy różnymi środowiskami w dobie silnych podziałów polityczno-społecznych, materialnych i kulturowych jest w ogóle możliwy? – zastanawia się Łukasz Kobeszko z Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynujący działania wokół blogosfery „Dziedzińca dialogu”.

W blogosferze pojawią się wypowiedzi przedstawicieli m.in. duszpasterstwa dominikanów, portalu Rebelya, środowisk ludzi niewierzących, naukowców oraz publicystów czasopism „Kontakt”, „Dywiz”, „Christianitas”, „Fronda”, „Nowe Peryferie”, „Nowy Obywatel”, „Tygodnik Powszechny”. Wszystkim przyświecać będzie motto „Dziedzińca”, którym są słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Jerozolimie w 2000 roku: „dialog nie jest próbą narzucenia innym naszych poglądów. Wymaga on od każdego z nas, abyśmy dochowując wierności temu, w co wierzymy, zarazem z szacunkiem słuchali się nawzajem, starali się dostrzegać wszystko, co dobre i święte w nauczaniu drugiej strony”.

Innym wydarzeniem zapowiadającym „Dziedziniec” jest konferencja „Do źródeł Dziedzińca”, która 10 października odbędzie się na UKSW. Wezmą w niej udział: Zbigniew Stawrowski (dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera), Andrzej Eliasz (rektor SWPS), Wiesław Dawidowski (prowincjał augustianów w Polsce), Hanna Wróblewska (dyrektorka Zachęty). Spotkanie poprowadzi Michał Łuczewski z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Sam Dziedziniec Dialogu rozpocznie się w piątek 11 października przed południem, na Uniwersytecie Warszawskim o wierze i nauce będą dyskutować prof. Łukasz Turski, ks. prof. Michał Heller, prof. Piotr Węgleński oraz prof. Krzysztof A. Meissner.

Zaś po południu w Teatrze Polskim o wierze i kulturze rozmawiać mają Anna Karoń-Ostrowska, Ewa Lipska, Jacek Dukaj, Andrzej Mencwel i Andrzej Seweryn, a prowadzić spotkanie będzie publicysta i pisarz Jerzy Sosnowski. Debatę poprzedzi dwugłos wstępny przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasiego i Andrzeja Mencwela.

Kolejna debata "Wiara a społeczeństwo" będzie miała miejsce 12 października przed południem w Galerii Porczyńskich. Uczestniczyć w niej będą kard. Gianfranco Ravasi, założyciel Wspólnoty św. Idziego Andrea Ricardi, historyk Kościoła prof. Jerzy Kłoczowski, publicysta i socjolog Andrzej Zybertowicz, filozof Krzysztof Pomian i przewodniczący Fundacji Batorego Aleksander Smolar oraz Irena Lipowicz.

W czasie trwania "Dziedzińca dialogu" wspólnoty – Taize, Wspólnoty Jerozolimskie, Chemin Neuf, Droga Neokatechumenalna – zapraszają na modlitwy w kościołach położonych przy ulicach Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście.

Debaty będą transmitowane za pośrednictwem internetu oraz TVP. Efektem "Dziedzińca" ma być publikacja podsumowująca i archiwizująca całe wydarzenie, która zawierać ma także poradnik jak założyć u siebie w parafii filię "Dziedzińca dialogu".

Warszawski "Dziedziniec dialogu" poprzedzi tematycznie i wzbogaci tegoroczny Dzień Papieski, który organizowany jest pod hasłem: "Papież dialogu". Dzień Papieski przypada 13 października.

W gronie instytucji wspierających „Dziedziniec dialogu” znalazły się m.in. KAI, „Więź”, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski, Foksal Eleven, Duszpasterstwo Akademickie św. Anna, Areopag XXI, Teatr Polski, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednanie „Effatha”, Poczta Polska, a wśród współorganizatorów są: Instytut Papieża Jana Pawła II, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Narodowe Centrum Kultury. Patroni medialni to Telewizja Polska i Polskie Radio.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.