Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: dziękczynienie za Ukraińców pracujących w Polsce

27.01.2018 , Warszawa / mc Ⓒ ℗

W kościele bł. Edmunda Bojanowskiego na warszawski Ursynowie 25 stycznia celebrowano nabożeństwo dziękczynne za Ukraińców pracujących w Polsce.

Przy zawieszonych w prezbiterium flagach: polskiej i ukraińskiej, odprawiono mołebien do Chrystusa Miłosiernego. Głównym celebransem był bp Wasyl Ihor Medwit, bazylianin, były egzarcha kijowsko-wyszogrodzki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Asystował mu o. Piotr Kuszka, bazylianin, proboszcz stołecznej greckokatolickiej parafii Zaśnięcia NMP, który przybył wraz z chórem pod dyrekcją Łukasza Rejta oraz o. Sergiusz Olijniczuk. Obecny był również ks. protojerej Bogdan Kruba, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. bł. biskupa Mikołaja Czarneckiego w Warszawie.

Pomysłodawcą i organizatorem spotkania przy współpracy miejscowego Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego był proboszcz, ks. Adam Zelga. W kazaniu duchowny powiedział m.in. „Drodzy bracia i siostry z Ukrainy. Widzę waszą pracę, widzę wasze serca. Brakuje nam spotkań, żeby powiedzieć wam: dziękuję. I taki jest cel tego spotkania”.

Kaznodzieja przywołał zakończenia filmów „Ogniem i mieczem”, gdy uwolniony rycerz ukraiński wraca na Ukrainę oraz „Wołyń”, gdzie rodzice – Polka i Ukrainiec, ruszają wspólnie przez most wiodący ku mądrej przyszłości. Przypomniawszy wzajemne dobre stosunki obu narodów, odwołał się do tego symbolu. „Czy my go budujemy, czy jest on tylko złudzeniem?” – pytał. „Ponieważ jesteśmy tu razem, to ten most już jest. Powinniśmy się częściej spotykać i modlić. My wszyscy, Polacy i Ukraińcy, katolicy, prawosławni i grekokatolicy. ” – podkreślił.

Ze wzruszeniem wysłuchano świadectw Polaków, którzy doznali wiele serdeczności i dobroci od Ukraińców pracujących w Polsce.

Władyka Wasyl Ihor Medwit dziękował swojemu przyjacielowi z ławy seminaryjnej, ks. Adamowi Zeldze, za zorganizowanie wspaniałego nabożeństwa, które na pewno będzie służyć dalszemu zbliżeniu Ukraińców pracujących w Polsce z polskim społeczeństwem.

Uczestnicy nabożeństwa, Polacy i Ukraińcy, gremialnie podpisali apel do wojewody mazowieckiego o wydanie zgody na budowę cerkwi greckokatolickiej w stolicy oraz wskazanie jej lokalizacji. Ze względu na rosnącą z roku na rok wskutek migracji z Ukrainy liczbę wiernych, bardzo potrzebny jest w Warszawie nowy dom Boży. Mała cerkiew w klasztorze bazylianów przy ul. Miodowej, jak również kaplica wynajmowana gościnnie w kościele NMP Matki Kościoła, nie zaspokajają potrzeb duszpasterskich coraz liczniejszej wspólnoty – napisali w petycji uczestnicy nabożeństwa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.