Warszawa: festiwal „Gorzkie Żale”
23 lutego 2010 | 12:23 | kw Ⓒ Ⓟ
Serge Merlin – wybitny francuski aktor teatralny i filmowy w wyjątkowym monodramie według opowiadania Wyludniacz Samuela Becketta. Spektakl przygotowany dla paryskiego Theatre Odeon zainauguruje trzecią edycję warszawskiego festiwalu „Gorzkie Żale”, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Centralny Basen Artystyczny.
Monodram „Wyludniacz” to proza Samuela Becketta w znakomitej interpretacji Serge’a Merlina, znanego w Polsce m.in. z roli w filmie Amelia. W inscenizacji opowiadania inspirowanego Boską komedią Dantego Merlin próbuje pokazać, że bez boskiej interwencji nie można wydostać się do wyższego kręgu: ludzkość nie może sama siebie zbawić.
Występ Serge’a Merlin zainauguruje festiwal Gorzkie Żale, odwołujący się do ściśle polskiej tradycji nabożeństwa „Gorzkich Żali”. Jest on jednak w istocie imprezą tematyczną, a nie stricte religijną. Rozważanie Męki Pańskiej prowadzone jest z wielu punktów widzenia: teologicznego, filozoficznego, historycznego, społecznego a także artystycznego. Jego różnorodna oferta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wyznania i poglądów.
Tegoroczny program festiwalu został skonstruowany wokół „Boskiej komedii” Dantego Alighieri, stąd wybór opowiadania Becketta, które wprost nawiązuje do dzieła słynnego Florentyczka. W programie także występy rosyjskiej grupy Derevo, nowe produkcje Agaty Dudy-Gracz i Krzysztofa Jasińskiego i koncerty liturgiczne, filmy, spotkania i debaty.
Festiwal odbędzie się w Warszawie od 27 lutego do 30 marca 2010. Szczegóły na: www.gorzkiezale.com
Organizatorem festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II – samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy we współpracy z Centralnym Basenem Artystycznym.
Kontakt: Zofia Orłowska tel. 515 069 495, zorlowska@centrumjp2.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.