Warszawa gotowa na świętowanie Bożego Narodzenia
15 grudnia 2023 | 19:24 | dg, UM Warszawa | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Na warszawskich ulicach coraz bardziej dają się odczuć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Od tygodnia w okolicach Starego Miasta spacerowicze mogą podziwiać świąteczne iluminacje stylizowane na klimat lat 50. i 60. Dodatkowo ożywią je barwne animacje rzucane na fasady warszawskich zabytków. Nowatorskie techniki video mappingu 3D startują już dziś. Oprócz tego w mieście wybrzmią świąteczne i kolędowe koncerty, nie brakuje też oferty dla miłośników zimowych aktywności.
Od 15 grudnia, co weekend od piątku do niedzieli, o pełnych godzinach od 17:00 do 21:00, Pałac Staszica (fasada od strony pomnika Mikołaja Kopernika) oraz aleja spacerowa przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego zmienią się w arenę nowoczesnych wizualnych pokazów. Krakowskie Przedmieście stanie się scenerią dla świątecznego spektaklu, łączącego muzykę, choreografię i zimowe animacje.
Technika mappingu jest integralną częścią całego projektu iluminacji świątecznych. Lasery zbudują iluzję poruszania się detali architektonicznych Pałacu Staszica, a tradycyjne, bożonarodzeniowe symbole posłużą do opowiedzenia świątecznej historii o gospodarzu tego miejsca – Mikołaju Koperniku. Pokazom na powierzchni 152 metrów kwadratowych będzie towarzyszyła muzyka Antoniego Vivaldiego, tak by spacerowicze mogli zanurzyć się jeszcze mocniej w bajkowej rzeczywistości.
Pierwszy z pokazów przeniesie widzów w głąb kosmosu, eksplorując tematykę związaną ze słynnym astronomem, a drugi odsłoni czar wspomnień świątecznej Warszawy z lat 50. i 60. XX wieku. Animacje powstały dzieki współpracy Miasta Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Polskiej Akademii Nauk oraz firmy Multidekor.
Świąteczne dekoracje
Już we wspomnienie św. Mikołaja uroczyście otwarto lodowisko na Rynku Starego Miasta. Na Trakcie Królewskim rozbłysła świąteczna iluminacja. W tym roku spacerowicze mogą podziwiać ozdoby, które nawiązują do lat 50. i 60. minionego stulecia. Są bombki, choinkowe lampki i łańcuchy z korowego papieru, ale również saturatory, sklepowa waga czy telefon z tarczą. Obejrzeć można rozświetloną Syrenę, czyli legendę polskich szos oraz kultowy motorower Ryś.
Świąteczne dekoracje pojawiły się na całej Starówce. Na Starym Mieście zobaczyć można znane z poprzednich lat bramy, dekoracje latarniowe, a także fotoramki i karuzelę. O dodatkowe lśniące akcenty wzbogacił się także Multimedialny Park Fontann.
Warszawskie dekoracje
16 i 17 grudnia w Warszawie będą do wzięcia świąteczne zawieszki. Ponad 18 tysięcy ozdób choinkowych będzie czekać na sześciu słupach stojących w różnych dzielnicach stolicy. To już trzecia edycja tej akcji. W tym roku wydarzenie potrwa od godz. 10:00 do 17:00. Przez ten czas na każdym ze specjalnych słupów Warexpo zawieszki będą uzupełniane, tak by ozdób starczyło dla wszystkich chętnych. Ozdoby wykonane z filcu przedstawiają syrenkę warszawską, a także podobiznę legendarnego samochodu Warszawa z choinką na dachu.
Jarmarki
W ozdoby choinkowe można się także zaopatrzyć na odbywających się w Warszawie jarmarkach. Główny Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Mieście przy Międzymurzu Piotra Biegańskiego potrwa do 7 stycznia 2024 r. Na straganach można znaleźć rękodzieło, wytwory rzemieślnicze i artystyczne oraz kulinarne przysmaki. Jarmark jest czynny od niedzieli do czwartku w godzinach od 11.00-20.00, w piątki i soboty – 11.00-21.30, 25 i 26 grudnia – 11.00-21:30.
Mniejsze jarmarki i bazary świąteczne zaplanowano w wielu dzielnicach Warszawy. W planie jeszcze 16 grudnia, w godz. 12.00-18.00 na Bemowie finał akcji „Choinka pod choinkę”. Prócz losowania tysiąca drzewek będą gwiazdkowe warsztaty i jarmark rękodzieła. Wydarzenie przed Urzędem Dzielnicy Bemowo (ul. Powstańców Śląskich 70). A w dniach 16-17 grudnia, w godz. 11.00-20.00 odbędzie się weekendowy jarmark na Plaży Wilanów.
Od 19 do 22 grudnia w godz. 12:00 – 20:00 odbędzie się Wawerski Jarmark Bożonarodzeniowy na parkingu za Urzędem Dzielnicy Wawer (ul. Żegańska 1). W programie zabawy i konkursy dla dzieci, spotkanie ze Świętym Mikołajem, świąteczne warsztaty cukiernicze i plastyczne, teatrzyk kamishibai, gra miejska, porady dla seniorów, konsultacje zdrowotne. Na najmłodszych mieszkańców będzie czekać bezpłatna karuzela i kolejka. DJ zagra świąteczne melodie i wprowadzi wszystkich w magiczny nastrój. Będzie można zrobić zakupy w świątecznych budkach.
Świąteczne koncerty
W ramach Warszawskiego Festiwalu Świątecznego odbywa się jeszcze więcej atrakcji. 16 i 17 grudnia, przy Hotelu Bristol, na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza i na Skwerze ks. Jana Twardowskiego, odbędą się uliczne koncerty świąteczne, które zwieńczy pokaz świetlny. W programie występy m.in. Janka Traczyka, Studio Accantus, Sienny Gospel, Moniki Borzym z zespołem, Audiofeels, a także Chóru Akademickickiego UW, Teatru A3 i Teatru Kalejdoskop.
12 grudnia w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego odbyło się Warszawskie Kolędowanie – to wydarzenie przygotowane przez Stołeczną Estradę. Najpiękniejsze kolędy wykonali muzycy z akompaniamentem orkiestry Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Nikoli Kołodziejczyka i Pauliny Porszke. W tym wyjątkowym koncercie udział wzięli najpopularniejsi polscy artyści, m.in: Kayah, Natalia Kukulska, Natalia Szroeder, Piotr Kupicha, Urszula, Stanisław Sojka, Ewa Farna, Natalia Nykiel, Beata Kozidrak, Chór SGGW w Warszawie, Chór Dziecięcy ZPSM nr 4 w Warszawie oraz wiele więcej. Gospodarzami wieczoru byli Dorota Gardias oraz Krzysztof Skórzyński. Wydarzenie zostanie wyemitowane na antenie TVN w wigilię Bożego Narodzenia.
Bajka na lodzie
Już w najbliższą niedzielę 17 grudnia odbędzie się bezpłatne widowisko: w programie imprezy „Bajka na lodzie” zaplanowano pokazy jazdy figurowej, taniec na lodzie, cięcie lodowych figur, widowisko „Shrek”, pokaz laserowy, gorącą czekoladę, konkursy i zabawy. Pokaz odbędzie się na lodowisku pod Pałacem Kultury i Nauki. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00 i potrwa do godz. 19:00. Organizatorem jest Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.
Więcej informacji i kalendarium świątecznych wydarzeń znaleźć można na stronie um.warszawa.pl/swieta
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.