Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: harcerze będą wspominać swojego patrona – bł. ks. phm. Stefana W. Frelichowskiego

22.02.2018 , kos, Warszawa, 22-02-2018 Ⓒ ℗

Harcerze ZHP, ZHR oraz Skauci Europy będą modlić się i wspominać bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego w niedzielę 25 lutego w katedrze polowej w Warszawie. Okazją do spotkania jest przypadające dwa dni wcześniej liturgiczne wspomnienie patrona polskich harcerzy.

Biskup polowy Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa harcerzy będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 13.00. Eucharystię koncelebrować będą kapelani harcerstwa. Następnie w Sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbędzie się spotkanie z ks. prał. Sławomirem Oderem, postulatorem procesu kanonizacyjnego bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski jest patronem polskich harcerzy od 2002 r. Druh Wicek, jak jest nazywany przez harcerzy, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Mając 14 lat wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. W tym samym roku złożył Przyrzeczenie Harcerskie. 14 marca 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego.

W przededniu wybuchu II wojny światowej uczestniczył w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. 11 września 1939 r. został aresztowany przez gestapo i wkrótce zwolniony. 18 października 1939 r. ponownie zatrzymano go wraz z blisko 700 osobami i osadzono w Forcie VII. 8 stycznia 1940 r. przewieziono go do obozu przejściowego w Gdańsku-Nowym Porcie, a po kilku dniach – do obozu w Stutthofie.

9 kwietnia 1940 r. został wywieziony do Sachsenhausen, a w grudniu 1940 r. – do obozu w Dachau. Pomimo bardzo trudnych warunków pełnił tam posługę kapłańską. Pomagając chorym na tyfus, zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r. Więzienni towarzysze, przekonani o jego świętości, zdołali uratować fragmenty relikwii, zanim ciało zostało skremowane. Znajdują się one m.in. katedrze polowej oraz w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, gdzie zostały przekazane podczas obchodów Dnia Myśli Braterskiej 21 lutego 2016 r.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.