Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: jutro konsekracja kościoła Wspólnot Jerozolimskich

01 października 2010 | 11:15 | pb Ⓒ Ⓟ

Konsekracja kościoła Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie odbędzie się w sobotę, 2 października. Uroczystości będzie przewodniczył metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz. Na uroczystość przybędą mnisi i mniszki z pozostałych fraterni Wspólnot z: Francji, Belgii, Włoch, Niemiec i Kanady.

Msza św. połączona z konsekracją zarówno kościoła, który będzie nosić wezwanie Matki Bożej Jerozolimskiej, jak i głównego ołtarza świątyni rozpocznie się 2 października o godz. 19.00. Nazajutrz, w niedzielę, 3 października założyciel Wspólnot, o. Pierre-Marie Delfieux odprawi pierwszą śpiewaną Mszę w nowo konsekrowanej świątyni.

Następnie Wspólnoty udadzą się z pielgrzymką na Jasną Górę. 3 października wieczorem modlić się będą przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, natomiast rano 4 października – we Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.

Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie powstały 1 listopada 1975 r. za zgodą ówczesnego arcybiskupa Paryża, kard. François Marty. Założył je ks. Pierre-Marie Delfieux, były duszpasterz akademicki na Sorbonie, po powrocie z dwuletniego pobytu na Saharze, gdzie żył jako eremita. W 1996 r. za zgodą Stolicy Apostolskiej kard. Jean-Marie Lustiger oficjalnie erygował je jako dwa instytuty zakonne: męski i żeński. Charyzmatem Wspólnot jest tworzenie oaz modlitwy w centrach wielkich miast. Oprócz wspólnot monastycznych istnieją także wspólnoty apostolskie i świeckie. Do Polski Wspólnoty Jerozolimskie zaprosił kard. Józef Glemp. Inauguracja ich działalności odbyła się w kwietniu br. w Warszawie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.