Warszawa: konferencja „Papież wolności” – w Sejmie i pałacu arcybiskupim
25 maja 2009 | 16:36 | tk / maz Ⓒ Ⓟ
Wybitni historycy i socjologowie z kraju i zagranicy wezmą udział w konferencji naukowej pt. „Papież wolności” 2 czerwca w Warszawie.
Pierwsza część odbędzie się w gmachu Sejmu RP a druga w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Konferencja organizowana jest dokładnie w 30. rocznicę rozpoczęcia pierwszej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie oraz w 20. rocznicę przemian demokratycznych w Polsce i Europie.
Na początku konferencji, o godz. 9.00, słowa powitania skierują w Sejmie patroni spotkania: metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
Następnie odbędzie się prezentacja wyników programu badań społecznych Centrum Myśli Jana Pawła II nt. „30 lat lekcji wolności – Polacy wobec dziedzictwa Jana Pawła II”. W tej części konferencji wystąpi grono polskich socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Krzysztof Koseła, dr Tomasz Żukowski i dr Mikołaj Jasiński oraz dr Barbara Fedyszak-Radziejowska z Polskiej Akademii Nauk.
Wykład „Katolicyzm w Polsce jako siła budująca społeczeństwo i wzmacniająca jednostkę” wygłosi dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej dr hab. Mirosława Grabowska. Natomiast prof. José Casanova z Georgetown University w Waszyngtonie mówić będzie nt. „Religia a dynamika wolności. Polska, Europa, świat”.
Sejmową część spotkania zakończy dyskusja, którą poprowadzi dr Piotr Dardziński, szef Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
Drugą część konferencji „Papież wolności”, która odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich rozpocznie wykład prof. Giovanniego Barberiniego z Uniwersytetu w Perugii. Mówić on będzie o „Zakresie zmian wywołanych przez I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w perspektywie uniwersalnej”.
O przełomowym znaczeniu I pielgrzymki Ojca Świętego i jej znaczenie w dziejach naszego kraju mówić będą prof. Wojciech Roszkowski (Polska Akademia Nauk) i prof. Andrzej Nowak (Uniwersytet Jagielloński).
Następnie na pytanie „W jakim sensie można mówić o działaniu Opatrzności poprzez I pielgrzymkę papieża do Polski?” spróbuje odpowiedzieć o. prof. Jacek Salij OP z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Dyskusję w uczestnikami tej części konferencji poprowadzi dr Paweł Skibiński, dyrektor Centrum Opatrzności Bożej.
Ok. godz. 17.00 konferencję „Papież wolności” podsumuje metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.