Warszawa: Konsekracja kościoła Redemptoris Mater
01 maja 2010 | 16:27 | mar, mp / kw Ⓒ Ⓟ
W poniedziałek 3 maja zostanie konsekrowany kościół Redemptoris Mater, położonego przy Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym Drogi Neokatechumenalnej w Warszawie.
Eucharystii – która rozpocznie się 3 maja o godz. 18. – przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Na początku liturgii zabierze głos Kiko, który zaprezentuje malowidła i teologię Korony misteryjnej, przedstawiającej najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa. Homilię wygłosi abp Nycz. Głos zabierze również prymas-senior kard. Józef Glemp.
W uroczystej konsekracji kościoła weźmie udział także bp Zbigniew Kiernikowski z Siedlec, proboszczowie parafii, w których działają wspólnoty neokatechumenalne, rektorzy seminariów Drogi Neokatechumenalnej za granicą oraz goście z Włoch i Hiszpanii.
Prace nad freskami rozpoczęły się latem ubiegłego roku. Zaprojektował je Kiko Argüello, inicjator Drogi Neokatechumenalnej. Malowidła – nazywane Koroną misteryjną – składają się z 15 ikon o powierzchni 9 m kwadratowych każda. Korona misteryjna, według koncepcji Kiko Argüello została wykonana po raz pierwszy w Polsce.
Obejmuje ona ikonę Chrystusa Pantokratora i cykl 14 najważniejszych misteriów wiary – wydarzeń zbawczych: od Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny poprzez życie Jezusa, misterium paschalne, po Wniebowzięcie NMP. Korona ta wedle koncepcji Kiko Argüello opiera się na kanonie ikonograficznym kościołów wschodnich, zarazem jest mostem łączącym sztukę Wschodu i Zachodu – artysta sięga bowiem także do malarstwa Picassa, Braque’a i Matisse’a.
Członkami ekipy wykonującej freski w Warszawie byli Włosi, Hiszpanie i Chilijczycy – dyplomowani artyści, profesorowie akademii sztuk pięknych, ikonopisi (malarze ikon). Wszyscy są członkami Drogi Neokatechumenalnej, a swoją pracę wykonali za darmo. Do ekipy zostało włączonych także kilku plastyków polskich.
Nowa ewangelizacja – zdaniem inicjatora Drogi Neokatechumenalnej – wyraża się także poprzez „nową estetykę”, ponieważ głoszenie Dobrej Nowiny, niesie też przesłanie chrześcijańskiej kultury, która sama w sobie jest przekazem wiary i odnowionej na Soborze Watykańskim II liturgii. W tym kluczu są budowane i przyozdabiane kościoły i seminaria Redemptoris Mater. Zwieńczeniem wystroju ikonograficznego jest właśnie Korona misteryjna.
Archidiecezjalne Misyjne Seminarium Redemptoris Mater w Warszawie, podobnie, jak kilkadziesiąt podobnych na całym świecie, służy nowej ewangelizacji. Z taką myślą powołał pierwsze – w Rzymie – papież Jan Paweł II. Warszawskie seminarium nastawione jest przede wszystkim na ewangelizowanie w krajach postsowieckich, które były poddane indoktrynacji ateizmu marksistowskiego i systemu komunistycznego – od Białorusi po Syberię, oraz po Albanię.
Kościół został przyozdobiony Koroną misteryjną, składającą się z 15 ikon, których autorem jest Kiko Argüello wraz z międzynarodową ekipą artystów z Drogi Neokatechumenalnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.