Warszawa: Kościół wobec rewolucji cyfrowej w mediach
16 września 2010 | 15:12 | agc Ⓒ Ⓟ
O cyfryzacji, etyce i roli Kościoła w nowych mediach mówili dziś w Warszawie uczestnicy konferencji z okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Obchody 44. dnia mediów przypadają w Polsce w najbliższą niedzielę, 19 września.
„Zachęta Kościoła jest bardzo ważna, bo jako Kościół nie nadążamy” – mówił Bogdan Sadowski ze Stowarzyszenia SIGNIS–Polska, które zorganizowało spotkanie. Wskazał na niebezpieczne zatarcie moralnej granicy między życiem a rzeczywistością wirtualną oraz błąd koncentrowania się na technologii zamiast na jej wpływie na psychologię i moralność człowieka. „Ta rewolucja, która jest na wyciągnięcie ręki, będzie rodziła pytania i nie ma przed nimi ucieczki” – zaznaczył Sadowski.
Stronę techniczną cyfryzacji przybliżył Witold Mazur, dyrektor Departamentu Technicznego KRRiTV, mówiąc o końcu cyfryzacji platform satelitarnych i naziemnych w Polsce oraz braku odpowiedniej ilości odbiorników.
Na obowiązek umożliwienia odbioru ciążący na państwowej telewizji pobierającej abonament zwróciła uwagę ekspert w zakresie telewizji cyfrowej, Elżbieta Kindler-Jaworska. „W interesie państwa jest przyspieszenie cyfryzacji, która umożliwi wejście nowych rodzajów usług i zwolnienie częstotliwości sprzedawanych później na aukcji.” – dodała Kindler-Jaworska.
Hasłem 44. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu są słowa orędzia Benedykta XVI: „Kapłan i duszpasterstwo w świecie cyfrowym: nowe media w służbie Słowa”. Ze względu na Rok Kapłański papież Benedykt XVI w szczególny sposób kierował je do duszpasterzy, ale też ludzi mediów i całego Kościoła, 23 stycznia, w dniu wspomnienia św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy.
Inicjatorem konferencji w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski było Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej Signis – Polska, której celem jest propagowanie chrześcijańskiego rozumienia komunikacji międzyludzkiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.