Drukuj Powrót do artykułu

Warszawa: ks. płk Sławomir Żarski odebrał nominację generalską

17 grudnia 2018 | 15:26 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Ks. płk w stanie spoczynku Sławomir Żarski odebrał dziś gwiazdkę na stopień generała brygady. Nominację na wniosek ministra obrony narodowej otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy 6 marca 2018. Uroczystość wręczenie nominacji odbyła się w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – To wyróżnienie dedykuję wszystkim z którymi pracowałem w ordynariacie polowym w latach 1992-2012 – powiedział duchowny.

Przyznał, że tworzenie nowych struktur po czasach komunistycznych, kiedy wielu wojskowych musiało ukrywać swoją wiarę w Chrystusa, nie było proste. – To była pewnego rodzaju pustynia duchowa, wiele osób było zagubionych, niektórzy byli wręcz zaskoczeni obecnością kapłanów wśród służb mundurowych. To jednak nauczyło mnie cierpliwego czekania i wychodzenia do każdego, kto może nawet nie jest przygotowany na spotkanie z Chrystusem, kapłanem, czy w ogóle religią katolicką. Człowiek uczył się pokory w podejściu do drugiego człowieka – podsumował ks. gen. Żarski.

Posługa w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego ks. płk Sławomir Żarski pełnił w latach 1992–2012. Odchodząc ze służby 18 listopada 2012 roku otrzymał „Medal Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki”.

7 października 2016 został inkardynowany do diecezji warszawsko-praskiej, w której 12 października 2016 przestał być administratorem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obejmując urząd proboszcza.

Od 20 czerwca 2017 pełnił obowiązki dziekana dekanatu mińskiego – św. Antoniego z Padwy. 1 listopada tego samego roku został wybrany dziekanem tego dekanatu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.