Warszawa: 27 lutego inauguracja wielkopostnego festiwalu „Gorzkie Żale”
24 lutego 2010 | 11:35 | lk / maz Ⓒ Ⓟ
Spektakle, koncerty i pokazy filmowe inspirowane tematyką pasyjną złożą się na program III Festiwalu „Gorzkie Żale”, który potrwa od 27 lutego do 30 marca w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Myśli Jana Pawła II przy współpracy z Centralnym Basenem Artystycznym.
Festiwal „Gorzkie Żale” nawiązuje do tradycyjnie polskiego nabożeństwa adoracyjnego odprawianego w okresie Wielkiego Postu, szczególnie w niedziele. Powstało ono przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie na początku XVIII wieku i stąd rozpowszechniło się na całą Polskę. Dlatego centrum festiwalowych wydarzeń od początku jest właśnie Bazylika przy Krakowskim Przedmieściu.
Festiwal odbywa się w okresie Wielkiego Postu, w tym roku nawiązuje do szczególnego dnia Triduum Paschalnego – Wielkiej Soboty.
– To ten tajemniczy dzień, w którym właściwie nic się nie dzieje, w którym świat się zatrzymał. To właśnie ten moment, o którym w Składzie Apostolskim padają słowa 'zstąpił do piekieł’. Teologowie spierają się, po co właściwie Chrystus zszedł do podziemi, ile czasu tam przebywał, co tam robił. Spór nie jest oczywiście rozstrzygnięty, bo być nie może, ale jedno nie ulega wątpliwości: czeluście piekielne interesowały ludzkość od zawsze – wyjaśnia Michał Mizera, dyrektor programowy festiwalu.
Festiwal zainauguruje „Wyludniacz” – monodram w reżyserii i wykonaniu francuskiego aktora Serge`a Merlina, inspirowany „Boską komedią” Dantego. Początek 27 lutego o godz. 19.00 w Centralnym Basenie Artystycznym (ul. Konopnickiej 6).
Tam również odbywać się będą w wielkopostne wtorki i soboty pozostałe spektakle i koncerty. W programie znajdzie się m.in. „Bal w Operze” Juliana Tuwima w reżyserii Andrzeja Dziuka, „Wielkie Kazanie Księdza Bernarda” w wykonaniu Jerzego Treli oraz premiera muzycznego spektaklu „Orfeusz” na podstawie monologu Orfeusza z „Rozmów z diabłem” Leszka Kołakowskiego.
Na zakończenie w Teatrze Narodowym nastąpi pokaz „Nie-Boskiej Komedii” Zygmunta Krasińskiego, której premiera w reżyserii nieżyjącego już Jerzego Grzegorzewskiego z udziałem m.in. Jana Englerta, Jerzego Radziwiłowicza i Zdzisława Tobiasza odbyła się w 2002 roku.
W środy o godz. 19.00 księgarnia „Tarabuk” zaprasza na spotkania literackie poświęcone „Dantejskim kontekstom” – dyskusjom o twórczości i inspiracjach dziełami florenckiego poety.
Czwartki wypełni cykl koncertów liturgicznych z muzyką pasyjną, które usłyszeć będzie można w Bazylice Świętego Krzyża. Natomiast Pieśni Wielkiego Tygodnia w wykonaniu Greckiego Chóru Prawosławnego z Aten zaprezentowane zostaną w Cerkwi św. Marii Magdaleny przy al. Solidarności 52.
Wydarzeniem festiwalu będą pokazy kina religijnego Krzysztofa Zanussiego, w tym prawie nieznanego w Polsce filmu reżysera „Czarne słońce” w koprodukcji francusko-włoskiej. Na seanse w każdy poniedziałek zaprasza Kino Alchemia przy ul. Jezuickiej 6. Z kolei w piątki w ramach cyklu kina pasyjnego zobaczyć będzie można takie filmy jak „Piłat i inni” Andrzeja Wajdy, „Mesjasza” irańskiego reżysera Nadera Talebzadeha i „Pasję” Mela Gibsona.
Festiwalowi towarzyszyć będzie także cykl wielkopostnych kazań głoszonych w Bazylice Świętego Krzyża przez znanych teologów m.in. ks. prof. Jerzego Szymika, ks. Michała Janochę, ks. Franciszka Longchamps de Beriera i ks. Jana Sochonia. Zakończy je 28 marca kazanie abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Początek zawsze w niedzielę o godz. 18.00.
Szczegółowy program festiwalu „Gorzkie Żale” na stronie: www.gorzkiezale.com
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.