Warszawa: modlitwa artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
20 lutego 2015 | 12:40 | kos Ⓒ Ⓟ
– Dziękuję za to, że muzyką i śpiewem przemieniacie ludzkie umysły i serca, otwierając je na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem – mówił podczas Mszy św. w katedrze polowej bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego do artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego(RZAWP). Jutro po raz pierwszy obchodzone będzie święto Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego ustanowione przez ministra obrony narodowej 17 czerwca 2014 r.
Msza święta sprawowana była w intencji byłych i aktualnych pracowników RZAWP. Liturgię słowa oraz oprawę muzyczną Eucharystii przygotowali artyści zespołu.
W homilii bp Guzdek wyraził wdzięczność żołnierzom dbającym o oprawę liturgii i uroczystości religijne i patriotyczne. – Dziękuję za to, że muzyką i śpiewem przemieniacie ludzkie umysły i serca, otwierając je na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem – powiedział.
Życzył artystom w mundurach, aby modlitwa w katedrze polowej na początku Wielkiego Postu, była dla nich „umocnieniem w miłości – tej skierowanej ku Bogu i tej skierowanej ku drugiemu człowiekowi”. – Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest skarbem naszej kultury, jest skarbem wojska, miejcie tego świadomość. Niech Pan Bóg błogosławi Wam, abyście byli wielką, dobrą rodziną i wykorzystywali swe talenty służąc Bogu i ludziom. Niech to wasze święto pomoże odkryć wam tę wielką wartość, której służycie – powiedział.
Mszę św. koncelebrowali ks. ppłk Władysław Kozicki, proboszcz katedry oraz ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Polowej. W Eucharystii uczestniczyli członkowie zespołu z jego dyrektorem Adamem Martinem.
RZAWP jest instytucją o charakterze teatru muzycznego popularyzującą tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego. Jest spadkobiercą tradycji grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej. W latach 1950-1958 występował pod nazwą Zespół Pieśni i Tańca Wojska Polskiego, w latach 1958–1989 jako Centralny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Od 1989 funkcjonuje pod nazwą Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
Zespół uczestniczy w uroczystościach państwowych i wojskowych zapewniając oprawę artystyczną rocznic historycznych i patriotycznych, jak również prezentuje w kraju i za granicą różnorodne koncerty, widowiska i spektakle artystyczne. Wykonuje pieśni patriotyczne, historyczne, religijne oraz posiada bogaty repertuar operowy, operetkowy i musicalowy.
Z zespołem współpracowali tacy artyści jak m.in.: Bernard Ładysz, Grzegorz Markowski, Jerzy Gruza, Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Ryszarda Hanin i Ludwik Sempoliński.
Obecnie w skład zespołu wchodzą soliści, chór, balet, orkiestra symfoniczna i orkiestra koncertowa. Zespół ma w repertuarze ponad 600 pieśni i piosenek patriotycznych. RZAWP wykonuje około 200 koncertów rocznie.
Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród oraz zdobywcą multiplatynowych, platynowych, diamentowych i złotych płyt m. in. za albumy „Żołnierskie kolędowanie”, „Do Ciebie Polsko” i „Pieśń Ojczysta”. Został także odznaczony m. in. nagrodą Benemerenti – biskupa polowego WP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.