Warszawa: modlitwa w intencji uczestników III powstania śląskiego
22 maja 2021 | 02:54 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Warszawie uczczono dziś pamięć uczestników III powstania śląskiego. Na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty, a w intencji poległych odmówiona została modlitwa ekumeniczna. 21 maja 1921 r. rozpoczęła się bitwa o Górę św. Anny, jednego z najważniejszych militarnych starć III powstania śląskiego, które doprowadziło do korzystnego dla Polski podziału terytorium Górnego Śląska w 1921 r.
Organizatorem uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kierujący nim Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że oddajemy dziś hołd powstańcom śląskim i jego przywódcy, Wojciechowi Korfantemu, dziękując im za to, że sto lat temu nie zabrakło im odwagi. – To było skuteczne wołanie do ówczesnej Europy i świata, że Polska silna, to Polska, w której granicach znajduje się Górny Śląsk – powiedział.
Przypomniał, że dzięki powstańcom udało się uratować dużą część ważnej gospodarczo części Śląska zachować dla Polski. – Oddajemy hołd powstańcom śląskim, dziękując im za ich poświęcenie. Możemy ich cieniom ślubować, że tak jak oni będziemy myśleć o Polsce dumnej, niepodległej i silnej, dla której Śląsk jest tak ważnym obszarem. Cześć i chwała powstańcom śląskim – podkreślił.
Modlitwę w intencji uczestników III powstania śląskiego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych: katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego.
– Tobie, Panie polecamy poległych i zmarłych żołnierzy, którzy ofiarą swojej krwi doprowadzili do korzystnego dla Polski podziału regionu będącego rywalizacją Niemiec i odrodzonej Rzeczpospolitej – mówił ks. mjr Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego. Podkreślił, że „heroiczna walka naszych braci miała sens”, a „męstwo ok. 60 tysięcy Polaków przez kolejne lata budzi podziw i uznanie”.
Odczytany został apel pamięci, oddano salwę honorową, a na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.
Przed południem kwiaty złożono w kwaterze Powstańców Śląskich i Wielkopolskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz pod pomnikiem Wojciecha Korfantego u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola.
III powstanie śląskie było wystąpieniem zbrojnym trwającym od 2/3 maja do 5 lipca 1921 r., które wybuchło po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku z marca tego roku. Na jego czele stanął znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy Wojciech Korfanty.
W trakcie powstania doszło do dwóch dużych bitew: w rejonie Góry św. Anny na Opolszczyźnie i pod Olzą na Śląsku. Kilkudniowy bój o Górę św. Anny między powstańcami a niemieckim Freikorpsem rozpoczął się 21 maja 1921 r., a zakończył 26 maja. Bitwa, będąca największym starciem zbrojnym powstania, pozostała nierozstrzygnięta. Walki w rejonie Góry św. Anny zostały upamiętnione na jednej z tablic pól bitewnych umieszczonych na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
III powstanie śląskie zakończyło się zwycięstwem strony polskiej (podobnie jak II Powstanie Śląskie w 1920 r.), doprowadzając do korzystnego dla Polski podziału regionu, który był obiektem rywalizacji Niemiec i odrodzonej Rzeczpospolitej.
Z obszaru plebiscytowego, czyli ponad 11 tys. km kw., zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29% terenu i 46% ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. W powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków – jak podają źródła historyczne, 1218 spośród nich poległo, a 794 odniosło rany.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.