Warszawa: modlitwa w katedrze polowej w 75-rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej
28 lutego 2019 | 20:13 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Nie wojna naprawia świat, ale miłość – podkreślił ks. płk Mariusz Tołwiński apelując o przebaczenie. W 75-tą rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie modlono się w intencji ofiar. Inicjatorem uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– Nasi bracia i siostry żyjący na Kresach godni są pamięci i modlitwy – powiedział na początku liturgii bp Józef Guzdek, zapewniając, że nosi ich w swoim sercu.
Przywołując w homilii słowa Chrystusa, ks. płk Mariusz Tołwiński zaapelował o przebaczenia winowajcom. – Jezus zachęca nas byśmy przemieniali siebie patrząc na Niego – powiedział duchowny. Zwrócił uwagę, że przybity do krzyża Syn Boży miał tę samą władzę, co wówczas, kiedy rozmnażał chleb, wskrzeszał umarłych, czy chodził po jeziorze. – Mógł On unicestwić oprawców, a mówił: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią” – powiedział kaznodzieja podkreślając, że „nie wojna naprawia świat, ale miłość i przebaczenie. – Przez przebaczenie naprawiamy przede wszystkim siebie, swoje serce i swój los, bo człowiek podnosi siebie na wyżyny nieba – przekonywał ks. Tołwiński.
– Czasami wydaje się nam, że wojna jest rozwiązaniem problemów człowieka, jakakolwiek wojna. Tymczasem ona tylko mnoży nasze problemy, ponieważ ściąga jakość naszego życia coraz bardziej w dół. Każda wojna to destrukcja, a każdy dar miłości który wydobywamy ze swojego serca to budowanie, to prawdziwy fundament, na którym możemy wznosić przyszłość – powiedział duchowny.
Przyznał, że darowanie śmierci osoby bliskiej nie przychodzi szybko i nie jest czymś łatwym. – Pamięć jest ważna, ale na samej pamięci nie możemy skończyć. Za nią muszą iść dobre czyny, które stają się solą zmieniającą świat – powiedział ks. Tołwiński.
Zwrócił uwagę, że wobec zbrodni w Hucie Pieniackiej różne grupy dalej toczą wojny. – Trzeba nieustannie troszczyć się, by żyć w prawdzie ale i w miłości, by żyć w prawdzie ale i umieć przebaczać, by żyć w prawdzie ale nie wywoływać wojny – zaapelował duchowny.
Do zbrodni w Hucie Pieniackiej doszło 28 lutego 1944 roku. Z rąk niemieckich oddziałów SS Galizien i ukraińskich nacjonalistów zginęło wówczas 850 Polaków. Wieś została zrównana z ziemią.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.